Nabytek1

Vdechněte nový život starému nábytku a vytvořte si doma stylový retro kousek

Máte doma starý nábytek, který je vám líto vyhodit, protože ještě dobře slouží, i když nevypadá zrovna nejlépe? Někdy stačí malé osvěžení nebo renovace, aby i staré věci vypadaly jako nové. Když dodržíte následující postup, můžete se těšit na zaručený výsledek. Nejprve ale nábytek pořádně očistěte koštětem nebo vysavačem a otřete hadříkem namočeným v denaturovaném alkoholu.

Připravte ho na malování

Pokud je to možné, sejměte knoflíky, rukojeti, látku nebo západky. Zakryjte ty části, které nechcete natírat, například zásuvky nebo lišty. Na to je ideální malířská páska. Povrch odmastěte extrakčním benzínem. Oblasti, které jsou zdrsnělé nebo otřepané, zahlaďte smirkovým papírem. Použijte jemnější zrno, abyste se vyhnuli hlubokým škrábancům, které pak zakryjete jen těžko.

Mohlo by vás zajímat:  Lesk příborům navrátí alobal, kyselina citrónová nebo osvědčený ocet
Zdroj obrázku: Freepik

Snažte se setřít i starý nátěr barvy, pokud je nábytek už natřený. Barvu nebo lak můžete obrousit i bruskou, dbejte ale zvýšené opatrnosti. Barva i lak pronikají póry a spárami, proto je odstranění poměrně náročné. Povrch by měl být po skončení broušení hladký a vyrovnaný. Prach následně setřete vlhkým hadříkem.

Barvu naneste ve třech vrstvách

Poté už se můžete pustit do samotného barvení. Zvolte barvu, která je určená přímo na dřevo. Poradí vám v hobby obchodech s nářadím. Barvy volte takové, které se vám budou hodit do bytu. Nenechte se odradit, pokud bude první nátěr vypadat špatně. Nábytek je nutné přetřít alespoň třikrát, než bude barva rovnoměrná.

Mohlo by vás zajímat:  Provoňte svůj domov oblíbenou vůní. Jednoduchý osvěžovač si snadno vyrobíte sami
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud je první i druhý nátěr slabší a dřevo stále prosvítá, třetí nátěr mu dodá teprve vyvážený vzhled. Každou další vrstvu nanášejte až tehdy, když ta předchozí dokonale uschne, vyhnete se tak nevzhledným flekům. Pokud chcete zachovat přirozený vzhled dřeva a pokud to stav nábytku dovoluje, můžete použít jen mořidlo a následně celý výtvor přetřít lakem na dřevo. Vynikne tak lépe struktura dřevěného povrchu.

Zdroj: https://www.realhomes.com/advice/how-to-restore-old-wooden-furniture
Přidat na Seznam.cz