2494

Postřik z cibulových slupek ochrání rajčata a papriky před škůdci a plísněmi

Škůdci a plísně. Dva nejčastější problémy, které musí zahradníci řešit při pěstování rajčat a paprik na záhonech. Dočkat se bohaté sklizně není jednoduché, je potřeba keříky neustále ošetřovat, aby nedošlo k jejich úhynu. A právě škůdci bývají velmi aktivní od pozdního jara. Plísně pak ohrožují rostliny po deštích nebo při vyšší vlhkosti vzduchu. Jak keříky těchto oblíbených druhů zeleniny posílit? Ideální je použít cibulové slupky, které by skončily v lepším případě na kompostu, v horším v odpadkovém koši. Přípravek nestojí nic, snadno se připravuje, ale udělá práci za stovky korun. Jak na jeho přípravu?

Mohlo by vás zajímat:  Štěnice zneškodní křemelina, jejich návratu předejdou některé vůně

Pro posílení a odrazení škůdců

Zkušení zahradníci vědí, že keříky rajčat a paprik potřebují ke svému zdárnému rozvoji dostatek živin a patřičnou ochranu. Zejména je třeba tento druh vegetace chránit před plísněmi a houbovými onemocněními, současně zabránit jeho napadení škůdci. Velmi snadno splní oba úkoly cibulový odvar, který se připravuje nadmíru jednoduše a aplikuje se pomocí rozprašovače na jednotlivé exempláře. Během chvilky je postřik hotový a rostliny posílené, aby odolaly nepříznivým vlivům.

11979
Zdroj obrázku: Freepik

Výhody cibulového postřiku

Velkou výhodou cibulového postřiku je jeho univerzální použití. Aplikovat se může nejen na keříky rajčat nebo paprik, ale také ostatní pěstované rostliny, protože je tím ochrání před mšicemi nebo slimáky. Roztok totiž vydává nepříjemný zápach kvůli obsahu přírodních silic. Cibulové slupky nebo připravený odvar fungují také jako přírodní hnojivo pro dodání živin do půdy. V neposlední řadě použitím roztoku se vegetace posílí před napadením infekčními nebo houbovými chorobami.

Mohlo by vás zajímat:  Správně uskladněný med vydrží i roky. Slunce nebo vlhko ho rychle zničí

Příprava cibulového roztoku a aplikace

Příprava je velmi snadná, důležité je mít dostatek cibulových slupek, které se nechají předem usušit. Následně se vloží do hrnce, zalijí 2 litry vody a nechají se po dobu 20 minut vařit na středním stupni. Po scezení se nechá roztok zchladnout a aplikuje pomocí rozprašovače na rajčata, papriky, okurky, špenát, listové saláty nebo česnek. Velmi dobrých účinků se dosáhne u jahodníků, maliníků nebo keříků borůvek, současně se jím mohou ošetřit bylinky nebo okrasné rostliny na zahradě.

Zdroj: http://www.blogdahortabiologica.com/2020/06/onion-bug-spray-natural-pest-repellent.html
Přidat na Seznam.cz