Mastnota a prach na digestoři je noční můra. K rozpuštění však pomohou věci z kuchyně, co stojí pár drobných

Mastnota a prach na digestoři je noční můra. K rozpuštění však pomohou věci z kuchyně, co stojí pár drobných

Digestoř neboli odsavač par je nezbytným pomocníkem v každé kuchyni. Pachy, které při vaření vznikají, nemusí být pouze příjemné. Mnohdy je to spálený olej, nevábná vůně ryb, nebo další, které je třeba odsát z místnosti pryč. K tomu pomůže jednoduché zařízení, často umístěné nad sporákem, ale i vedle něj. Jak do něho páry plné pachů, ale i tuků míří, dochází k  výraznému znečišťování celé digestoře, hlavně potom tukových filtrů – známých mřížek. Jak si se znečištěním co nejlépe a nejefektivněji poradit bez nutnosti vyhazovat mnoho peněz? Pomohou úplně běžné věci z kuchyně, které má v domácnosti každý. Jejich výhodou je, že oproti běžným přípravkům stojí pár korun.

Mohlo by vás zajímat:  Správně uvařit vejce lze i bez vody, stačí trik s horkým vzduchem

Čištění běžnými mycími prostředky

Pamatujte, že zbytečně dlouhé odkládání úklidu digestoře se nevyplácí. Čím je vrstva špíny starší, tím je tvrdší a jde hůře odstraňovat. Nejlepším řešením je pravidelná údržba všech kuchyňských spotřebičů. Pouštíte-li se tedy do úklidu včas, mělo by postačit namočit odnímatelný filtr digestoře do roztoku vody a prostředku na mytí nádobí. Po půl hodině by měly jít nečistoty snadno setřít hadříkem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pomocníci z kuchyně – soda, olej a ocet

Je-li nános zaschlé špíny odolnější, sáhněte po jedlé sodě. V co největším hrnci přiveďte k varu vodu a přidejte sklenici jedlé sody. Zanesenou mřížku do vody se sodou ponořte. Do hrnce se vám pravděpodobně nevejde, zvolte tedy jinou vhodnou nádobu. Mřížku dočistěte kartáčem a opláchněte silným proudem vody ze sprchy.

Mohlo by vás zajímat:  Některé bylinky a koření najdou neobvyklé využití v lékárničce nebo domácnosti

Možná vás výše překvapila zmínka o použití olivového oleje. Čistit mastné mastným? Přesně tak. Zaschlou mastnotu rozpustí čerstvý olej nejlépe. Olej na mřížku naneste hadříkem a nechte působit. Poté stačí dočistit vodou a prostředkem na nádobí, který si s lehkou mastnotou snadno poradí.

Pokud je vaším favoritem pro úklid ocet, smíchejte ho s vodou v poměru 1 : 1. Pomocí rozprašovače postříkejte mřížku digestoře a nechejte působit nejméně 10 minut. Tento postup můžete dle potřeby zopakovat. Poté už stačí opět pouze dočistit teplou vodou. 

Zdroj: https://www.prolinerangehoods.com/blog/clean-greasy-range-hood/
Přidat na Seznam.cz