Mastnota a prach na digestoři je noční můra. K rozpuštění však pomohou věci z kuchyně, co stojí pár drobných

Mastnota a prach na digestoři je noční můra. K rozpuštění však pomohou věci z kuchyně, co stojí pár drobných

Digestoř neboli odsavač par je nezbytným pomocníkem v každé kuchyni. Pachy, které při vaření vznikají, nemusí být pouze příjemné. Mnohdy je to spálený olej, nevábná vůně ryb, nebo další, které je třeba odsát z místnosti pryč. K tomu pomůže jednoduché zařízení, často umístěné nad sporákem, ale i vedle něj. Jak do něho páry plné pachů, ale i tuků míří, dochází k  výraznému znečišťování celé digestoře, hlavně potom tukových filtrů – známých mřížek. Jak si se znečištěním co nejlépe a nejefektivněji poradit bez nutnosti vyhazovat mnoho peněz? Pomohou úplně běžné věci z kuchyně, které má v domácnosti každý. Jejich výhodou je, že oproti běžným přípravkům stojí pár korun.

Čištění běžnými mycími prostředky

Pamatujte, že zbytečně dlouhé odkládání úklidu digestoře se nevyplácí. Čím je vrstva špíny starší, tím je tvrdší a jde hůře odstraňovat. Nejlepším řešením je pravidelná údržba všech kuchyňských spotřebičů. Pouštíte-li se tedy do úklidu včas, mělo by postačit namočit odnímatelný filtr digestoře do roztoku vody a prostředku na mytí nádobí. Po půl hodině by měly jít nečistoty snadno setřít hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  Doplňky ze dřeva mají v kuchyni stále čestné místo, při správné péči vydrží roky
Zdroj obrázku: Pixabay

Pomocníci z kuchyně – soda, olej a ocet

Je-li nános zaschlé špíny odolnější, sáhněte po jedlé sodě. V co největším hrnci přiveďte k varu vodu a přidejte sklenici jedlé sody. Zanesenou mřížku do vody se sodou ponořte. Do hrnce se vám pravděpodobně nevejde, zvolte tedy jinou vhodnou nádobu. Mřížku dočistěte kartáčem a opláchněte silným proudem vody ze sprchy.

Možná vás výše překvapila zmínka o použití olivového oleje. Čistit mastné mastným? Přesně tak. Zaschlou mastnotu rozpustí čerstvý olej nejlépe. Olej na mřížku naneste hadříkem a nechte působit. Poté stačí dočistit vodou a prostředkem na nádobí, který si s lehkou mastnotou snadno poradí.

Pokud je vaším favoritem pro úklid ocet, smíchejte ho s vodou v poměru 1 : 1. Pomocí rozprašovače postříkejte mřížku digestoře a nechejte působit nejméně 10 minut. Tento postup můžete dle potřeby zopakovat. Poté už stačí opět pouze dočistit teplou vodou. 

Zdroj: https://www.prolinerangehoods.com/blog/clean-greasy-range-hood/
Přidat na Seznam.cz