Woman Holds Electric Kettle With Limescale In Her Hands. Chalk Residue Of Calcium Carbonate. Household Appliance Repair Due To Hard Water

Vodní kámen je úhlavní nepřítel čistého domova. Vypořádejte se s ním konečně efektivně

Tvrdost vody je dána obvykle geologickým podložím, a pokud je v oblasti, kde žijete, tvrdá voda, vyskytují se u ní specifika, mezi něž patří právě i vodní kámen. Ten představuje sloučeniny vápníku, které mají tendenci se usazovat na různých površích, zejména nádobách a domácích spotřebičích, v nichž se tvrdá voda používá, nebo i tam, kde se z ní na povrch dostane vlhkost (například koupelnové baterie).

Vodní kámen není jednoduché odstranit, zejména v případech, kdy se ho již nahromadilo více. Přesto existují účinné postupy, které můžete v boji s ním vyzkoušet.

Mohlo by vás zajímat:  Drahou kosmetiku strčí do kapsy obyčejný olej. Místo do kuchyně patří do koupelny
Zdroj obrázku: Pixabay

Vyšší nános vodního kamene

Na těžší případy vodního kamene vyzkoušejte účinnou kombinaci jedlé sody a lihového octa. Obě tyto látky jsou velice účinné samy o sobě, ale pokud je spojíte, zvýšíte tím jejich efekt. Vytvořte z nich čisticí pastu, pomocí houbičky na nádobí ji naneste na zasažené povrchy a nechejte ji nějakou dobu působit. Poté k odstranění vodního kamene použijte i vhodný kartáč s pevnějšími štětinami, povrch opláchněte čistou vodou a důkladně otřete do sucha.

Běžný výskyt vodního kamene

Pokud množství nebo tvrdost vodního kamene nepřesahuje běžnou míru, připravte si roztok stejného množství vody a lihového octa. Tento čisticí roztok přelejte do láhve opatřené rozprašovačem a dobře jím postříkejte všechny plochy, na kterých se vyskytuje vodní kámen. Roztok nechejte nějakou dobu působit a poté k odstranění vodního kamene použijte pevnější kartáč s drsnějšími štětinami.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejná škrabka skrývá funkci, díky které budou zelenina i ovoce oškrábané mnohem rychleji
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zpomalit tvorbu vodního kamene

Vodního kamene se v případě, že máte tvrdou vodu, zcela nezbavíte, ale existují kroky, díky nimž můžete jeho tvorbu přece jen účinně omezit. Doporučuje se povrchy, kde dochází k tvorbě vodního kamene, nejlépe každý den postříkat některým z čisticích prostředků na přírodní bázi. Důležitým krokem je rovněž udržovat vodovodní baterie v suchu a mít tedy vždy po ruce suchý hadřík a pamatovat na jejich utření do sucha.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2009/aug/23/how-to-remove-limescale
Přidat na Seznam.cz