Tap 1937219 1280

Vodní kámen a jiné usazeniny v koupelně jsou odolné, správné prostředky je vyčistí raz dva

Vodní kámen a jiné usazeniny se za čas objeví na různých površích v koupelně, zejména na těch kovových. K jejich odstranění je samozřejmě možné použít některý speciální chemický čisticí prostředek, ale existují i jiné, domácí a účinné metody, jak tyto nepříjemné usazeniny odstranit. Výhodou je, že jsou přírodní, cenově dostupné a snížíte tak množství použité chemie v domácnosti, což je plus zejména pro malé děti a také osoby s citlivějším dýcháním a pokožkou.

Údržba vodovodních kohoutků a sprchových hlavic

Na kohoutcích a sprchových hlavicích se neusazuje jen vodní kámen, ale také sediment z mýdla. Pokud máte tvrdou vodu, bývá tento problém ještě větší než obvykle. Když však budete tyto povrchy pravidelně čistit, zabráníte tvorbě těchto nechtěných usazenin. Pokud skvrny objevíte, kohoutky můžete účinně vyčistit použitím octa. Naneste jej na větší hadřík, dobře jím obalte baterii a nechejte působit nejlépe přes noc. Ráno stačí baterii opláchnout vodou a vyleštit a k tomu případně použít i trochu alkoholu. Mosazné baterie však alkoholem leštit nemůžete, zde si vystačíte s malým množstvím vetřeného oleje, který tak baterii zároveň chrání.

Mohlo by vás zajímat:  Lahodný citron osvěží celou domácnost. Poradí si s vodním kamenem nebo odolnými nečistotami

Potřebujete-li usazenin zbavit sprchovou hlavici, nejlepší je vzít uzavíratelný plastový sáček, naplnit jej běžným octem a hlavici do něj svázat. Pokud uzavíratelný sáček nemáte, postačí i jiný pevnější, který poté zajistíte pomocí gumičky. Hlavici je nejlepší ponechat v sáčku přes noc a na druhý den ji jen opláchnout vodou nebo odolnější usazeniny ještě zcela odstranit pomocí kartáčku.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud jde o čištění kovových součástí, například obložení staršího typu vany nebo kování ve sprchovém koutě, je dobré postižená místa zasypat jedlou sodou, postříkat octem a nechat působit. Poté tyto povrchy vyčistěte měkčím kartáčkem a opláchněte vodou, pro ještě lepší účinek je můžete ošetřit a vyčistit také napůl rozříznutým citronem.

Mohlo by vás zajímat:  Pokoj pro batole má četná specifika. Chyby při zařizování mohou vytvořit i nebezpečné místo

Údržba toaletní mísy

Pokud je toaletní mísa součástí vybavení vaší koupelny, je její pravidelná údržba také velice důležitá, protože i zde dochází k usazování vodního kamene a jiných nechtěných látek. K jejich odstranění můžete použít k tomu určené chemické čisticí prostředky, ale dobře pomáhá také jedlá soda. Tu stačí nasypat na problémová místa, nechat ji působit přibližně 15 minut a toaletu pak vyčistit štětkou. Pokud je v míse vodní kámen, pomůže také nalít na něj ocet, nechat působit a opět jej pomocí štětky odstranit.

Zdroj: https://www.realestate.com.au/lifestyle/diy-hacks-descale-a-shower/
Přidat na Seznam.cz