Young Cute Couple Repairs Room

Se správným postupem zvládne vymalovat byt každý

Většina lidí se snaží své obydlí udržovat v dobrém stavu. Patří k tomu pravidelný úklid, luxování, umývání oken i čištění koberců nebo čalounění a bytového textilu. Co vám ale pomůže mít doma uklizeno, když stěny vašeho bytu nebo domu budou již volat po obnově nátěru?

Jak často malovat

Na otázku, jak často malovat byt, je jednoduchá odpověď. Máte-li doma alergika, tak tento interval je každé dva roky. U ostatních to stačí alespoň jednou za čtyři roky. V mnoha domácnostech se však maluje až tehdy, když jsou stěny již za zenitem svého dobrého vzhledu. Vymalováním pokoje se zbavíte prachu a nečistot, případně plísní. Jedná se tedy o hygienickou potřebu, kterou byste neměli zanedbávat.

Mohlo by vás zajímat:  Nablýskané sklo, průzračná okna. I ty nejobyčejnější prostředky dělají zázraky

Než začnete malovat, vše schovejte

Před samotným malování je vhodné přikrýt nábytek a ostatní vybavení bytu, abyste si ho neušpinili od barvy. Zjednodušíte si tím i úklid po malování. Používá se se maskovací páska na okenní rámy, vypínače a zásuvky nebo zárubně. Nábytek a podlahy přikryjte vlnitou lepenkou. Pomoct mohou i obyčejné noviny.

Nejprve si stěny omyjte

Stěny zejména v kuchyni hodně trpí. A to tehdy, když vaříte na plynu. Sami určitě vidíte, jak se na nich usazuje mastný prach. Ten byste měli odstranit pomocí mýdlového roztoku, kterým stěny natřete. Neuškodí, pokud to uděláte i kdekoliv jinde v bytě nebo domě. Je lepší malovat na prachu a nečistot zbavené stěny.

Mohlo by vás zajímat:  Lak na vlasy vylepší nejen účes. V domácnosti najde nejedno skvělé využití
craftsman-holds-roller-color-palette-paints-white-wall-blue-wall-painting-services-painting-concept
Zdroj obrázku: Freepik

Musíte stěny škrábat?

Někdy se škrábání nevyhnete. Bude-li to potřeba u vás, poznáte podle jednoduché metody. Váleček namočíte do vody a přejedete si s ním párkrát po stěně. Pokud se na něho nalepí barva, je více než zřejmé, že škrábání bude zapotřebí.

Jakmile máte omítku oškrábanou, nerovnosti stěny vyladíte tmelem. Jedná se zejména o různé praskliny.

Sjednocení savosti podkladu

Zlepšit přilnavost barvy pomáhá penetrace podkladu neboli sjednocení jeho savosti. Nezbytná je při malování zcela nových omítek, nebo omítek po opravě či tmelení. Tam, kde se může vyskytovat plíseň, lze použít fungicidní penetraci. U ostatních si vystačíte s univerzálním prostředkem.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí prostředky vyčistí koupelnu dokonale a zbaví ji zápachu

Jak malovat

Při malování je vhodné postupovat po směru hodinových ručiček. Začnete stropem, pak přecházíte na jednotlivé stěny. Detaily vymalujete štětce, na velké plochy vezmete váleček. Nátěry byste na stěny měli aplikovat alespoň dva.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/home/2023/01/10/how-to-paint-room-home/
Přidat na Seznam.cz