Cute Little Rat Wooden Background

Před krysami ochrání domov především důkladná prevence

Setkání s krysou je děsivé. Ještě horší je, když se s ní setkáte přímo ve svém domě. Přemnožené krysy nejsou v lidských příbytcích ojedinělé, jejich populace je obrovská a vlivem dostupnosti organických zbytků se snadno dostávají do blízkosti domů. Objevují se ve sklepích, ale mohou se dostat i přímo do domácnosti. Čím jsou krysy nebezpečné a jak zamezit jejich pronikání do nitra domova?

Podzim jako čas hlodavců

Chladnější období je čas, kdy hledají různé druhy zvířat útočiště před zimou a také potravu. Výjimkou nejsou ani hlodavci včetně krys, které se stahují na venkově i ve městech do domů, kde mohou napáchat velké škody. Jsou postrachem pro samotné stavby, vodovodní potrubí nebo dřevěné konstrukce, které likvidují ostrými zuby, ale též pro obyvatele, protože jsou častými přenašeči různých infekčních chorob, což ohrožuje zejména děti, seniory a citlivé jedince.

Mohlo by vás zajímat:  Rýmovník obohatí pokrmy orientální vůní, patří mezi cenné byliny
rat-dirty-dishes-kitchen-sink-pest-control
Zdroj obrázku: Freepik

Otevřené popelnice jako lákadlo

Co vede krysy k tomu, že se nebezpečně přibližují k lidem? Důvodem je potrava, zásoby jídla hrají stěžejní roli, přičemž pozvánkou krysám jsou otevřené popelnice, rumiště i kompost. Na podzim se tak stahují krysy do blízkosti obydlí, kde zaplavují temná místa a sklepy, mohou se objevit pod podlahou, ale dostanou se rovněž do kanalizace nebo do odpadního potrubí. U krys existuje reálné riziko nákazy vzteklinou, tyfem, salmonelózou, tasemnicemi nebo trichinelózou, k infikování může dojít přímým kontaktem nebo po dotyku s potravinami kontaminovaných jejich výkaly.

Mohlo by vás zajímat:  Před hlodavci ochrání domov některé vůně a speciální prostředky

Pozor na krysí kolonie

Jednotlivec? Krysy žijí v tlupách a mohou poměrně rychle vytvořit velké a nebezpečné kolonie, proto je na místě zavolat profesionály, kteří zajistí deratizaci domu nebo pořídit účinné pasti. Současně je nutné provést preventivní opatření, aby k proniknutí do domu v budoucnu nedošlo. Doporučuje se zajistit sítěmi veškeré průduchy včetně kanalizačních a odpadních trubek, hlodavci se mohou dostat do domu též přes střechu. Kromě toho se vyplatí vysadit v okolí domu mátu, diviznu, oleandry, kopretiny vratiče nebo divoký heřmánek. Pomůže též česnek vysazený do květináčů a hřebíček nakrájený na kousky v rozích místností.

Zdroj: https://www.rentokil.co.id/blog/3-ways-to-preventing-rats-from-entering-house/
Přidat na Seznam.cz