Spaleniny

Připálený hrnec nemusí letět do popelnice. Existují účinné prostředky, kterými ho vyčistit

Každý má nějaký oblíbený kousek nádobí, který třeba zdědil po rodičích nebo se mu v něm prostě jen dobře vaří. Když se však kvůli připáleninám takový hrnec dostane do stavu, kdy je těžké jej vyčistit, je třeba vědět, po kterých prostředcích sáhnout, aby člověku dál dělat radost a nebylo nutné ho vyhodit.

Jedlá soda

Kdykoliv se v domácnosti jedná o účinný čisticí prostředek na přírodní bázi, vždy je mezi prvními uvedena jedlá soda, a to právě pro své mimořádné čisticí a absorpční vlastnosti. S největší pravděpodobností vám dokáže pomoci i v tomto případě. Na dno hrnce nasypejte dostatečné množství sody, zalijte ji horkou vodou a nechejte nějakou dobu působit. Vodu můžete také svařit. Poté hrnec vyčistěte klasicky houbičkou a přípravkem na nádobí a dobře opláchněte.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim patří cuketám a dýním. Oba druhy zeleniny můžeme zpracovat na mnoho způsobů
Zdroj obrázku: Freepik

Tableta do myčky

Tablety do myčky obsahují opravdu účinné čisticí složky, a proto by byla škoda nevyužít jejich sílu i na takový problém, který představuje připálený hrnec. Pokud sami myčku na nádobí nepoužíváte, tabletu vám jistě někdo věnuje. Do hrnce nalijte tolik vody, aby hladina byla nad úrovní připáleného místa, vložte do ní tabletu, hrnec přikryjte a nechejte ji působit přes noc. Uvidíte, že tableta obvykle rozpustí všechny nežádoucí usazeniny včetně připálených zbytků potravin. Poté nezapomeňte hrnec dobře vymýt, přičemž s tekutinou z rozpuštěné kapsle manipulujte opatrně, protože má žíravé účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Čistá a správně uspořádaná lednice udrží potraviny déle čerstvé. Inspirujte se jednoduchými triky
Zdroj obrázku: Freepik

Rýže

Možná jste ani nevěděli, že i odvar z rýže může patřit mezi účinné čisticí prostředky. Připálený hrnec je právě tím příkladem, na kterém lze účinky rýže demonstrovat. Jedinou nevýhodou této metody je, že si na ni musíte vyhradit několik hodin času, protože účinek se dostaví až po delší době. Postup je jednoduchý, do hrnce nalijte vařící vodu, vsypejte přiměřené množství rýže a vařte na mírném plameni několik hodin. Rýže připáleniny dobře absorbuje, jen je potřeba hlídat, aby se vám voda nevyvařila.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/5-ways-to-clean-a-scorched-pan-252295
Přidat na Seznam.cz