Orchideje mají specifické požadavky na zálivku. Vhodné je myslet na ponoření a kvalitu vody

Orchideje mají specifické požadavky na zálivku. Vhodné je myslet na ponoření a kvalitu vody

Orchideje jsou rostliny, které disponují širokou škálou barev svých květů. Patří proto mezi nejoblíbenější rostliny domácnosti. Díky svým velkým a barevným květům tvoří nádhernou dekoraci. Ale je potřeba si říct, že i tyto krásné květiny vyžadují náležitou péči a povědomí o tom, čím se rozhodně vyplatí orchideje zalévat, aby nás těšily svými květy.

Rostlina, která kvete v korunách stromů

V 90. letech byla orchidej považována za exotickou a exkluzivní rostlinu. Postupem času si ji oblíbilo velké množství lidí. Ve volné přírodě ji můžeme najít ve vlhkých exotických lesích, nejčastěji ve Střední a Jižní Americe, Asii a Austrálii. Abychom orchidej v přírodě uviděli, musíme se dívat do korun stromů, právě tam totiž tato rostlina roste. Orchidej většinou kvete pouze jednou ročně, ale jejími květy se můžeme kochat až půl roku. Barevná škála orchidejí je opravdu velká, většinou si můžeme vybrat bílou, žlutou, růžovou, fialovou anebo vícebarevné druhy.

Mohlo by vás zajímat:  Díky správnému řezu a čerstvé vodě vydrží šeřík ve váze déle

Způsoby, jak zalévat orchidej

Aby orchidej dobře rostla, je potřeba vědět, jak ji správně zalévat. Existují dva způsoby, jak můžeme rostlinu zalévat. První způsob je zalití kořenů rostliny. Při tomto způsobu si musíme dát pozor, aby se voda nedostala na listy, mohly by poté začít uhnívat. Druhým způsobem je ponoření květináče do vody. Můžeme ho ponořit do mísy, umyvadla nebo vany. Rostlinu necháme ponořenou 15–30 minut. Poté rostlinu vytáhneme a necháme okapat přebytečnou vodu. Voda zůstane v substrátu a bude postupně zavlažovat přímo kořeny rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Vázy na květiny se časem zanesou a je obtížné je umýt. Tyto triky pomohou
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy zalévat orchideje?

I přesto, že je orchidej exotickou rostlinou, nemá ráda přebytečnou vodu, proto je dobré vědět, jak často je potřeba tuto rostlinu zalévat. Jakmile zjistíme, že je substrát zcela suchý, je správný čas na zálivku. Zda je substrát suchý, zjistíme tak, že zasuneme prst 2–3 cm hluboko do substrátu. Během léta bychom měli rostlinu zalévat častěji, většinou jednou týdně. Mimo letní sezónu stačí rostlinu zalévat 1× za 14 dní.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od léků a mastných krémů se na látce drží pevně. Náš návod je pomůže vyčistit

Voda z kohoutku je pro rostlinu nebezpečná

Pro zálivku orchidejí je nejlepší dešťová voda. Pokud nemáte tuto možnost, můžete použít vodu destilovanou, převařenou anebo odstátou. Nedoporučuje se používat vodu přímo z kohoutku. Kohoutková voda totiž obsahuje sloučeniny vápníku a hořčíku. Nadbytek těchto sloučenin může rostlině uškodit. Pro ještě lepší růst orchideje můžete do vody přidat pár kapek citronu anebo ji sem tam zalít pivem.

Zdroj: https://www.aos.org/orchids/orchid-care/how-do-i-water-my-orchid.aspx
Přidat na Seznam.cz