Polita Elektronika1

Politý notebook nebo telefon je noční můrou. Hlavní je nepanikařit a dopředu se připravit

Počítač nebo chytrý telefon zaplavený kávou nebo vodou – to je jeden z mnoha problémů, které můžete alespoň jednou za život řešit. Je to jeden z nejčastějších průšvihů, které se mohou s elektronikou stát. V takové situaci je potřeba jednat rychle, aby škody byly co nejmenší. Hlavně nesmíte panikařit, ale přemýšlet, co se dá udělat. Abyste neztratili uložené dokumenty, je dobré mít po ruce připravené pomůcky.

Co se vám bude hodit, když vylijete na počítač kávu nebo čaj?

Nejlepší bude mít u počítače v šuplíku uloženou „první pomoc“ v podobě papírového ručníku, hadříku, suché rýže, destilované vody. Hodit se bude i šroubovák, abyste mohli počítač rozdělat, nebo přípravky na čištění takových zařízení. V případě, že na klávesnici vylijete sladkou limonádu, je dobré mít po ruce isopropanol. Jestli jste připojení k síti, je nutné počítač ihned odpojit. Jedná se o krok, na kterém bude záviset veškeré dění.

Mohlo by vás zajímat:  Výhonky ovsa a řeřichy jsou oblíbenou dekorací i příjemným zpestřením jarního menu
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud máte notebook, zatřeste jím několikrát za sebou, aby se všechna tekutina vylila ven. Odšroubujte kryt zařízení a oddělte suché a mokré části. Do misky si nasypte suchou rýži a vložte do ní předměty, které jsou mokré, zakryjte papírovou utěrkou a nechte uschnout. Nakonec je utřete hadříkem, abyste odstranili skvrny a nevytvořili další vlhkost.

Zařízení nakonec složte dohromady a proveďte test

Vnější povrchy počítače můžete očistit destilovanou vodou. Nakonec vezměte papírovou utěrku, utřete do sucha a zařízení dejte dohromady. Spusťte autotest, abyste viděli, že všechno funguje, jak má. Pokud jste na počítač vylili sladký nápoj, musíte nejdříve odstranit zaschlý cukr, který se dostane opravdu všude.

Mohlo by vás zajímat:  Přesadit orchidej není žádná věda. Jednoduchým postupem to zvládne i začátečník
Zdroj obrázku: Freepik

Použijte hadřík s isopropanolem a nakonec otřete hadříkem z mikrovlákna, který namočte do destilované vody. Sušení může trvat různě dlouho. Záleží na tom, jak dlouho byly předměty namočené, například televizor může schnout i několik dní. Pokud si na přístroje nalijete vodu, nikdy ho nezapínejte, protože dojde k elektrickému zkratu a může to být velmi nebezpečné. Součásti zařízení nikdy nenechávejte na topení nebo v sušičce, abyste urychlili sušení. Nechte je proschnout volně v místnosti.

Zdroj: https://www.maketecheasier.com/dry-out-wet-electronics/
Přidat na Seznam.cz