Přesadit orchidej není žádná věda. Jednoduchým postupem to zvládne i začátečník

Přesadit orchidej není žádná věda. Jednoduchým postupem to zvládne i začátečník

Orchidej je jednou z nejoblíbenějších květníkových rostlin. Různé druhy se prodávají napříč supermarkety, zahradními centry i hobbymarkety. Orchideje vypadají krásně a nejsou náročné na péči, přitom pomáhají zvelebit domov. I tak je nutné je jednou za čas přesadit, aby mohly dále růst a krásně kvést. Jak přesazovat tento druh rostlin beze strachu, že přijdou k úhoně?

Pravidelné přesazování každé tři roky

Mnozí pěstitelé se domnívají, že orchideje se vůbec nemusí přesazovat. Není tomu tak, při dlouholetém pobytu v květníku hrozí rostlině různá houbová a plísňová onemocnění. Během přesazování se vymění substrát, ale také překontrolují a ošetří kořeny řezem, aby došlo k omlazení rostliny. Vhodné je proto přesazovat tyto květiny každé dva nebo tři roky. Při zjištění, že je kořenový systém shnilý nebo hnědne, je pak nutné přesadit rostlinu okamžitě. Obdobně v okamžiku, kdy je rostlině květník malý.

Mohlo by vás zajímat:  Bublinkovou fólii miluje každé dítě. I dospělí z ní ale mohou mít radost
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy přesazovat

A kdy je nejvhodnější čas pro přesazování? Vhodný je začátek vegetačního období orchidejí, to znamená v době, kdy nekvetou. Když je nutný okamžitý zásah z důvodu onemocnění nebo hniloby, je pak nutné odstranit i stonky a květy, což může být pro rostlinu radikální zásah a je lépe posečkat do odkvětu.

Způsob přesazování

Rostlina se musí zcela vyjmout z nádoby a opatrně odstranit substrát z kořenů. Kořenový systém je nutné zkontrolovat, poškozené nebo staré části odříznout pomocí vydezinfikovaného nože. Ten je nutné očistit po každém řezu. Vzdušné kořeny nad úrovní květníku se řezat nemusí, mohlo by dojít k oslabení rostliny, ale je možné je na pár desítek minut namočit, dají se pak lépe tvarovat. Nádoba by měla být dostatečně velká, aby se do ní všechny kořeny vešly, průhledná a s drenážními otvory. Pak stačí zakoupený substrát ze zahradnictví nasypat na dno, posadit rostlinu a rovnoměrně zasypat substrátem. Zálivka postačuje dva týdny po přesazení, hnojení pak po dvou měsících.

Zdroj: https://www.gardenista.com/posts/how-to-repot-orchid/
Přidat na Seznam.cz