Sleep 1209288 1280

Nespavost jako civilizační nemoc. Pomohou večerní rituály a uspořádání ložnice

Nespavostí trpí téměř 50 % lidí na celém světě. Mnozí z nich se z ní dokázali vyléčit, v některých případech se jedná o onemocnění, na které neexistuje léčba. Problémy se spánkem patří k civilizačním chorobám, které postihují čím dál mladší jedince a mají špatný dopad na celkové zdraví člověka a na jeho náladu během celého dne. 

Nespavost může způsobit menší výkonnost v zaměstnání

Nedostatek spánku může zvýšit riziko vážných duševních chorob, ale také má za následek špatnou kvalitu činností, které přes den vykonáváme. Mezi nejčastější následky problémů se spánkem patří snížená koncentrace, usínání během dne, které může být nekontrolovatelné, nižší intelektuální schopnosti. Může se zvýšit riziko vzniku depresí a afektivních poruch, sníží se imunita a zvýší se riziko srdečních nebo střevních onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Mít doma jen jednu roli papírových utěrek je chyba. V mnoha situacích jsou nejlepší řešení
Zdroj obrázku: Pixabay

Vliv na kvalitu spánku může mít vaše ložnice. Velmi záleží na tom, jak se v ní cítíte. Měla by být čistá, prostorná a vždy dobře větraná, bez ohledu na to, jaké je venku počasí. V ložnici by neměla být žádná elektronika, jako je televize, počítač nebo mobilní telefon. Dejte pozor také na květiny s velkými listy, které berou kyslík a neprospívají kvalitnímu spánku. 

Před spaním meditujte a dejte si lehkou večeři

Zinek, hořčík a vitamin B6 mají hypnotické vlastnosti. B6 najdete v rybách a hovězím mase, hořčík v ořeších nebo hořké čokoládě. Vyvážená strava je základem nejen celkového zdraví, ale ovlivňuje také náš spánek. Bojovat proti nespavosti můžete také kvalitní meditací. Je to způsob, jak se přivést do jiného stavu vědomí, vypnout a uvolnit tělo i mysl. Meditovat můžete vsedě nebo v pohodlné pozici, ve které pak usnete.

Mohlo by vás zajímat:  Skvělé bramboráky připravíte i bez vajíčka. Na své si přijdou vegani i lidé na dietě
Zdroj obrázku: Pixabay

Levandule snižuje úzkost a pomáhá usnout. Stačí si dát pod polštář sáček s květy nebo nastříkat levandulovou vůni. Ventilátor vám pomůže i v zimě. Před spaním je důležité ticho a tma – vypněte rádio, televizi, ztlumte telefon a zapněte ventilátor. Vítr by neměl foukat přímo na vás a zvuk ventilátoru uklidňuje a pomůže vám usnout.

Zdroj: https://www.webmd.com/women/guide/insomnia-tips
Přidat na Seznam.cz