Výhonky ovsa a řeřichy jsou oblíbenou dekorací i příjemným zpestřením jarního menu

Výhonky ovsa a řeřichy jsou oblíbenou dekorací i příjemným zpestřením jarního menu

Řeřicha a oves jsou dvě rostliny, jejichž výhonky se často používají jako jarní dekorace. Nejen že dodají svěží a přirozený nádech jakémukoli domovu nebo události, ale nabízejí také četné zdravotní výhody.

Jak si vypěstovat výhonky řeřichy či ovsa u vás doma

Výsadba výhonků řeřichy a ovsa je poměrně snadný proces a lze je pěstovat uvnitř i venku. Zde je stručný návod, jak na to:

  1. Vyberte si nádobu: Výhonky řeřichy a ovsa můžete zasadit do různých nádob, jako jsou květináče, tácy, nebo dokonce plastové nádoby. Ujistěte se, že nádoba má odtokové otvory, aby se zabránilo hromadění vody.
  2. Naplňte nádobu zeminou: K naplnění nádoby použijte kvalitní zeminu nebo speciální substrát pro semena. Ujistěte se, že je půda vlhká, ale ne promočená.
  3. Zasejte semena: Semena řeřichy a ovsa rovnoměrně posypte na povrch půdy. Lehce je zatlačte do půdy a ujistěte se, že jsou s ní v kontaktu.
  4. Pravidelně zalévejte: Semena jemně zalévejte pomocí rozprašovače nebo konve s jemným sítem. Ujistěte se, že je půda vlhká, ale ne promočená.
  5. Zakryjte semena: Zakryjte nádobu plastovým víkem nebo plastovým obalem, abyste vytvořili prostředí podobné skleníku. To pomůže udržet půdu vlhkou a teplou a podpoří klíčení.
  6. Nádobu dejte na teplé, dobře osvětlené místo: Výhonky řeřichy a ovsa potřebují k růstu dostatek slunečního světla. Umístěte nádobu na slunné místo, jako je parapet.
  7. Pravidelně zalévejte a přihnojujte: Udržujte půdu vlhkou, ale ne promáčenou, a každé dva týdny rostliny přihnojujte vyváženým hnojivem.
  8. Sklízejte: Výhonky řeřichy a ovsa budou připraveny ke sklizni asi za 7–10 dní. Výhonky jednoduše zastřihněte nůžkami těsně nad úrovní půdy.
Mohlo by vás zajímat:  Vaječné skořápky jsou výživným hnojivem pro pokojové rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Vyrostlé výhonky můžete použít jako krásnou jarní či velikonoční dekoraci. Jednoduše do vyrostlých výhonků zapíchejte ozdoby třeba ve formě velikonočních vajíček či jarních květin a umístěte na slavnostní tabuli, nebo kamkoliv se vám to bude hodit.

Zdravotní přínosy řeřichy a ovsa

Kromě toho, že jsou výhonky řeřichy a ovsa krásnou dekorací, nabízejí četné zdravotní výhody. Řeřicha se pěstuje již po staletí a používá se jako ozdoba nebo přísada do pokrmů, jako třeba salátů, sendvičů a smoothie. Řeřicha má pepřovou chuť a je bohatá na živiny, jako jsou vitamíny A, C a K, stejně jako železo a vápník.

Mohlo by vás zajímat:  Bílé prádlo stále zářivě čisté: s našimi triky nebudou mít žádné skvrny šanci

Oves je obilné zrno, které se běžně konzumuje jako ovesná kaše nebo se používá při pečení. Ovesné výhonky jsou mladé sazenice ovsa a jsou oblíbeným doplňkem salátů a dalších jídel. Ovesné výhonky mají jemnou ořechovou chuť a jsou plné živin, jako jsou vitamíny A, C a E, nebo minerály, jako je železo a vápník.

Zdroj: https://www.westcoastseeds.com/blogs/wcs-academy/about-cress-and-watercress
Přidat na Seznam.cz