Plisen1

Plíseň v domácnosti je nehezká, ale hlavně ohrožuje naše zdraví. Ihned proti ní zakročte

Obzvlášť ve starších domech se může objevit na zdech plíseň nebo v celém prostoru vlhkost, které se jen těžko člověk zbaví. Lze to však s několika skvělými radami, které vás vlhkosti zbaví. První důležitou součástí je ale zjištění tohoto problému, což často ukáže až čas a bohužel i příznaky některé nemoci.

Vlhkost a plíseň v domě často vzniká v malém množství, a tak si ani nemusíte tohoto problému všimnout. Plíseň se nejdříve objeví na zdech, ale brzy se může přesunout a působit na lidské tělo. Prvním příznakem je problém s dýcháním nebo nervovým systémem. Postižena může být také kůže. Mezi příznaky patří například i bolest žaludku nebo hlavy. Pokročilejším důsledkem mohou být také znecitlivělé končetiny, neplodnost nebo selhání ledvin. Jak takovému nebezpečnému stavu předejít?

Mohlo by vás zajímat:  Vyžeňte z bot zápach jednou provždy. Trapným situacím bude konec
Zdroj obrázku: Freepik

Jak plíseň vypadá?

Jako první si plísně můžete všimnout na zdi, nejčastěji v rohu, u stropu nebo za stěnou nábytku. Fleky z plísně se ukazují jako povlaky na omítce v černém, rezavém, zeleném nebo nažloutlém odstínu. Pokud takové místo objevíte, je nutné řešit situaci co nejdříve. Plíseň totiž může zničit nejen vaši omítku, ale také ovlivnit celkového zdraví celé rodiny.

Pokud se plíseň usadila na stěnách nebo stropu místnosti, je nutné ji opatrně odstranit. Na to použijte špachtli nebo tuhý štětec, ten může být mokrý i suchý. Poté můžete aplikovat přípravek na hubení plísně, nanést ho můžete válečkem nebo štětcem. Než speciální přípravek použijete, je nutné si přečíst příbalovou informaci. Některé prostředky totiž můžete použít rovnou, jiné je nutné ředit vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvyšší čas pustit se do jarního úklidu. Vše zvládnete v klidu s jediným účinným prostředkem
Zdroj obrázku: Freepik

Když je plíseň v pokročilém stádiu

Jestliže jste plíseň objevili až po delší době, nejspíš bude prorostlá skrz omítku. V takovém případě najdete na stěně velké shluky plísní, ale i popraskanou nebo jinak zbarvenou celou část zdi. Postupujte v první řadě odstraněním vrstvy omítky v celé části plísně a asi půl metru kolem ní. Odstraňte také zakalení i zbarvení pod omítkou, použijte například špachtli nebo drátěný kartáč. Mezi cihlami se soustřeďte na spáry, ty je nutné pečlivě vyčistit. Vyčištěný kus zdi pokryjte přípravkem proti plísni a po zaschnutí naneste novou omítku, nezapomeňte také na základní nátěr barvou.

Zdroj: https://www.homedepot.com/c/ah/how-to-get-rid-of-mold/9ba683603be9fa5395fab907c52351c
Přidat na Seznam.cz