Vypnout tyhle spotřebiče obvykle nestačí. Skrz zásuvku z nás stále vysávají peníze. Ochrana před tím je jenom jedna

Vypnout tyhle spotřebiče obvykle nestačí. Skrz zásuvku z nás stále vysávají peníze. Ochrana před tím je jenom jedna

Elektřinu má doma už v podstatě každý. Stejně tak i základní domácí spotřebiče, které jsou připojeny do zásuvky a které spotřebují obvykle tolik elektřiny, kolik udává takzvaný energetický štítek. Mnoho lidí se následně domnívá, že pokud daný spotřebič vypnou, jeho spotřeba je nulová. To je však velkým omylem a roční výpis od energetické společnosti může nemile překvapit.

Stand-by režim energii potřebuje

Mnoho spotřebičů po vypnutí přechází do takzvaného stand-by režimu. Ten si lze popsat jako určitý režim pohotovosti, díky kterému může spotřebič celkem rychle naběhnout a být připraven k použití. Řada spotřebičů tento režim signalizuje svítící diodou. Už to samo o sobě naznačuje, že spotřebič i po vypnutí vysává elektrickou energii. Ne moc, ale v konečném součtu všech spotřebičů, v rámci celého roku, to může dělat pořádnou částku.

Mohlo by vás zajímat:  Najít v katastru potřebné údaje lze stále i bez registrace. Jen je třeba vědět, kam správně kliknout, a uvést speciální kódy
Zdroj obrázku: Freepik

Až dvanáct procent celkové spotřeby

Že spotřeba ve stand-by režimu není zanedbatelná, to dokládají statistická data. Dle nich se v rámci Evropské unie spotřebuje 12 procent elektrické energie jenom tím, že ji odebírají spotřebiče v pohotovostním režimu. Česká republika je s podílem 8–10 procent lehce pod tímto průměrem. Z něho si lze vypočítat, že právě deset zaplacené částky za elektřinu mají na svědomí zdánlivě vypnuté spotřebiče.

Jak na žrouty peněz?

Spotřebičů ve stand-by režimu může být v každé domácnosti celá řada. Typicky je to televize, stejně jako DVD přehrávače nebo Hi-Fi soustava. Také je to mikrovlnná či klasická trouba, na kterých se zobrazuje čas, což jen potvrzuje, že jejich spotřeby nejsou nulové. Odčerpávat elektřinu ale může i počítač, tiskárna, nebo třeba nabíječka baterií či jiný adaptér.

Mohlo by vás zajímat:  Dopřejte si tepelný komfort díky pracovním bundám

Pomoc je v takovém případě jednoduchá. Pokud spotřebič nepoužíváte, vypojte ho ze zásuvky. Jedině ve chvíli, kdy nebude mít přísun k elektrické energii máte jistu, že vám také absolutně žádnou nespotřebuje.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz