Mol

Vyžeňte moly ze skříní pomocí jednoduchých prostředků a zabraňte jim v návratu

Přinesli jste si domů nový kousek oblečení, ale během pár dní ho zničili moli? Tito nenasytní motýli se do skříně často dostanou z okolních bytů a zbavit se jich není vůbec jednoduché. Nesnesou světlo, proto se ukrývají především v temných koutech. Nejčastěji se pustí do látek živočišného původu nebo prachového peří, nepohrdnou ale ani bavlnou nebo lnem, pokud na nich ucítí stopy potu, jídla nebo pití.

Skříň by měla být vzdušná a oblečení pomálu

Pro moly je přímo ideální, pokud je skříň nacpaná oblečením, které kolem sebe nemá žádný prostor. Totéž platí i pro krabice, které nemají žádný větrací otvor. Moli naopak nesnáší silné vůně. Vnitřek skříně proto čas od času vymyjte terpentýnem nebo vodou s vonným olejem. Napadené látky vytřepejte na balkoně nebo z okna, poškozené kousky vyhoďte.

Mohlo by vás zajímat:  Úzké mezery pod nábytkem jsou skladištěm prachu. S jednoduchými vychytávkami všechny skuliny vyčistíte raz dva
Zdroj obrázku: Freepik

Oblečení, které je už prokousané, ale přesto ho chcete zachránit, nechte pár hodin na slunci, světlé látky ještě o něco déle. Pak oblečení vyperte. Také můžete dát oblečení s „rodinkou“ molů do plastových sáčků a ty na chvilku umístit do mrazáku. Moli nesnáší chlad a měnící se teploty a po takové proceduře zemřou.

Zaútočte vůněmi

Stojí za to si do skříně pověsit voňavé koření nebo slupky od citrusových plodů. Dají se zakoupit i voňavé kousky cedrového dřeva, jehož vůni moli nesnáší. Pomeranče, do kterých zapícháte co nejvíc hřebíčků, budou mít podobně odpuzující účinek. Použít můžete i vanilku nebo kafr, případně kousek papíru pokapaný levandulovým éterickým olejem. Nezvané hosty ze šatníku vypudí i bobkový list, který ale měňte každé dva měsíce.

Mohlo by vás zajímat:  Vypadají nevinně, pro zahradu však znamenají pohromu. Vyžeňte hlodavce nadobro pryč
Zdroj obrázku: Freepik

Nikdy do skříně neukládejte oblečení, které na sobě má stopy potu nebo jiného znečištění. Čas od času skříň i oblečení dobře vyvětrejte. Pokud jste skříň vysávali vysavačem, ihned vyhoďte pytel, protože by v něm mohli přežít moli i jejich larvy a rozšířit se dál po bytě. Do skříní můžete vložit i sáček s rýží, která bude vytahovat vlhkost.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a665191/the-best-pest-advice-clothes-moths/
Přidat na Seznam.cz