Plisen1

Plíseň nevědomky zveme k sobě domů, kde se ráda usadí. Vyvarujte se zásadních chyb

Plíseň se často objevuje v rozích místnosti a je nepříjemným problémem v mnoha domácnostech. Nejčastěji vzniká v podzimním a zimním období, kdy je venku zima a sychravo a doma se začíná topit. Chyba nemusí být na naší straně, ale často lidé dělají věci, které vedou ke vzniku plísní.

Jaké jsou příčiny vzniku plísní a jak je odstranit?

Důvodem pro výskyt plísní je především vlhkost a nesprávná cirkulace vzduchu. Pokud se v místnosti nevětrá, vytvořená vodní pára nemůže unikat a způsobuje vysokou vlhkost. Může za to například špatná izolace stěn, poškozená střecha nebo nesprávně zvolené větrací potrubí. Charakteristický zápach a tmavé skvrny budou známkou toho, že v domě máte vysokou teplotu nebo sušíte prádlo bez větrání. To všechno vede k problému s plísněmi.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit dokonale koupelnu bývá nadlidský úkol. S šikovnými triky to půjde ale mnohem snáz
Zdroj obrázku: Freepik

Plísně mohou způsobit onemocnění dýchacích cest, alergie, bolesti hlavy a dokonce problémy s játry a ledvinami. Je dobré znát metody na jejich odstranění. Pokud objevíte jen náznaky plísně, je nutné jednat rychle, aby se po bytě nerozšířila. Odstraníte ji štětcem nebo hrubou houbou namočenou v teplé vodě se saponátem. Důkladně poté oblast vysušte, aby se na ní plíseň znovu neusadila.

Mezi účinné domácí prostředky patří ocet smíchaný s vodou

Ocet má fungicidní vlastnosti, stačí ho spojit s vodou a nalít do rozprašovače. Nastříkejte na plesnivý povrch a počkejte 15 minut. Poté zeď umyjte teplou vodou. Můžete použít také olej z čajovníku, který má antifungální a antibakteriální vlastnosti. Stačí přidat několik kapek do vody a dále postupovat jako u octové metody.

Mohlo by vás zajímat:  Růže ve váze vydrží déle čerstvé díky správnému místu, kvalitní vodě a vhodnému řezu
Zdroj obrázku: Freepik

Někteří lidé používají k odstranění plísně bělidlo s vodou, ale to je toxické, takže je nutné dbát na opatrnost. Používejte vždy rukavice a masku a mějte otevřené okno. Můžete použít také prostředky, které se běžně prodávají v obchodech. Po ošetření chemickými prostředky byste v místnosti neměli několik hodin zůstávat. Jako prevence proti plísni dobře funguje větrání oken nebo nepřetápění místností.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/project/how-to-remove-mold/
Přidat na Seznam.cz