Péče o muškáty po zimě: během jarního ošetření je lze zároveň rozmnožit

Péče o muškáty po zimě: během jarního ošetření je lze zároveň rozmnožit

Jaro je tady a s ním přichází na řadu péče o muškáty, které se pomalu probouzejí ze zimního spánku. Podívejte se, jak je připravit na novou sezonu a jak si připravit nové sazenice pomocí řízkování.

V jaké kondici jsou pelargonie po zimě?

Zima je za námi, a tak nezbývá nic jiného, než rostliny zkontrolovat. Podívejte se, zda nevykazují známky napadení nemocemi nebo škůdci. Onemocnění poznáte na první pohled. Pokud jsou pelargonie něčím napadeny, uvidíte to na listech. Ty budou mít skvrny, plísně nebo se budou vrásčit. Části, které jsou viditelně napadené, odstraňte. Rostlinu pak ošetřete vhodným prostředkem podle druhu potíží.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda na zahradě pomůže proti škůdcům i plevelu

I zdravé rostliny je obvykle potřeba trochu ořezat. Není žádnou výjimkou, že se rostliny na jaře začnou vytahovat za světlem. Vytažené stonky ostříhejte a rostlinu zastřihněte do pěkného kompaktního tvaru. Aby se muškáty dál nevytahovaly, upravte jim podmínky:

  • V místnosti, kde rostliny pobývají, pomalu zvyšujte teplotu.
  • Zvyšujte frekvenci zavlažování a pravidelně přihnojujte.
Zdroj obrázku: Freepik

Řízkování muškátů

Někdy mohou být rostliny ještě neduživé a opelichané. Odstraněním některých starých a zahnívajících listů si zajistíte skvělou příležitost pro přípravu několika řízků pro rozmnožení rostliny. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat:  Ledové kostky přidané do sušičky předejdou žehlení prádla

Nejdříve důkladně zalijte mateřskou rostlinku. Tak si zajistíte přežití maximálního množství nových řízků. Řízky od ní začněte oddělovat až po třech hodinách od zálivky. Vezměte si k tomu ostré nůžky a opatrně z ní ostříhejte spíše kratší výhony s dlouhým bezlistým stonkem (ty koření nejlépe). Řezné rány ošetřete skořicí nebo dřevěným uhlím. Tak rostlinu ochráníte proti patogenům. Řízky nechte chvíli zaschnout tak, aby z nich nevytékala žádná tekutina.

Pro výsadbu nových řízků použijte vzdušný substrát s příměsí písku. Květináč umístěte na slunné místo s okolní teplotou kolem 20 °C. Sazenice nevystavujte průvanu. Pravidelně zeminu zalévejte a pozorujte vývoj rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Uklidit celý dům nemusí být fuška. Stačí zavést několik úklidových pravidel

Jakmile začnou rašit, zaštípněte vrcholové lístky. Tak zamezíte předčasnému kvetení a zajistíte větší košatost rostliny. Po začátku rašení připočtěte dva týdny a muškáty můžete poprvé přihnojit. Životaschopné sazenice získáte během 6–8 týdnů.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/pelargonium/growing-guide
Přidat na Seznam.cz