Mastné skvrny vyčistí běžný saponát, jedlá soda nebo žehlička

Mastné skvrny vyčistí běžný saponát, jedlá soda nebo žehlička

Správně zvolený čisticí prostředek nás ochrání před mnohými strastmi každodenního života. A možná i díky tomu najdeme všude spoustu výrobků pro odstraňování skvrn. Ale abyste si poradili v domácnosti s mastnými skvrnami, nemusíte ihned běžet pro drahé chemikálie do nejbližšího obchodu. Za zkoušku stojí i prostředky, které máme běžně doma.

Prostředek na mytí nádobí

Den za dnem používáme prostředky na nádobí, které fungují proti mastnotě, a vůbec se nepozastavujeme nad tím, jak účinný prostředek to je. Když si poradí se zamaštěnými hrnci, proč by to tedy nedokázal i s jinými mastnotami a na jiných materiálech? Vše tkví pouze ve správném dávkování a použití a mastnota nebude mít šanci ani například na textilu.

Mohlo by vás zajímat:  Použité čajové sáčky ještě najdou skvělé využití. Domov rozzáří čistotou a zbaví ho zápachu

Nalijte saponát na celou skvrnu. Do skvrny ho zapracujte například měkkým kartáčkem na zuby. V případě nouze dobře poslouží i obyčejná houbička na nádobí. Jestli vám skvrna prosákla i na druhou stranu látky, pak saponát naneste i tam. Po zapracování jej nechejte chvíli působit. Následně vše opláchněte teplou vodou. Pokud se vám skvrna zdá odolnější, propláchněte ji roztokem octa s vodou. Prádlo nakonec klasicky vyperte v pračce.

Zdroj obrázku: Freepik

Vytvořte si extra silnou pastu

Na oblečení se vám objevila velká a odolná mastná skvrna a vy propadáte panice? S tím už je konec, protože si můžete vyrobit účinnou pastu. Pasta se přitom vyrobí pouze z jedlé sody a trochy vody. Stačí, když ji vetřete na postižené místo a pastu necháte působit, dokud neuschne.

Mohlo by vás zajímat:  Plísní zbaví domov dostatečné větrání a speciální prostředky

Následně ji odstraníte jemným kartáčkem. V případě, že skvrna nezmizí, naneste na ni prostředek na nádobí a dobře ji do něj zapracujte jako v předešlém případě. Na 20 minut skvrnu ponořte do horké vody, poté oblečení vymáchejte v teplé vodě a látku nechejte uschnout klasickým způsobem.

Pomozte si žehličkou

Žehlička se osvědčila při problémech s voskem, ale dokonce i s mastnotou. Pokaždé si pohlídejte, že je žehlicí plocha čistá. Skvrnu podložte papírovým ubrouskem nebo novinami. Žehličku nechejte rozpálit a skvrnu párkrát přejeďte, nejlépe dokud nezmizí. V případě, že to nezabere, můžete využít celou řadu přípravků, které máte doma.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a657011/remove-fat-grease-oil-stains/
Přidat na Seznam.cz