Disinfection Of Hands 4914856 1280

Nebezpečné bakterie žijí úplně všude a doma si lebedí hlavně tam, kde bychom je nečekali

Ač se může zdát největším nositelem bakterií záchodové prkénko, jde o omyl. Bakterie se totiž vyskytují z 95 % na každodenních předmětech, nábytku i podlaze. Z dalších 5 % jsme jejich nositeli my lidé. Bakterie se vyskytují na naší kůži, vlasech i v trávicím traktu. Kde je jich nejvíce?

Myčka a houbička na nádobí

Právě ty jsou biologickými bombami. Jsou vlhké a obsahují hnijící zbytky potravin, takže bakterie mají ideální podmínky pro množení. V houbičce žije neuvěřitelných 1,5 milionu bakterií na cm²! Snadno se tak přesouvají do pokrmů a potravinářských výrobků. Mnoho bakterií žije také na kuchyňských deskách a ubrusech.

Mohlo by vás zajímat:  Proti slimákům v zahradě se můžeme bránit kávou, štěrkem nebo pastmi

Pračka

Pračku po každém použití prolijte vroucí vodou a buben dezinfikujte chlorovou kapalinou. Při praní přidejte trochu baktericidního činidla, nenechávejte prádlo po vyprání dlouho uvnitř a pračku neustále větrejte. Teplé a vlhké prostředí je pro bakterie jako dělané!

Zdroj obrázku: Pixabay

Kartáček na zuby

Mezi mikroby nalezené v jeho štětinách patří stafylokoky a fekální bakterie E. coli. Když je uložený v blízkosti umyvadla, stříkáme na něj při mytí rukou. Na štětinách se také usazují částice vody z toalety. Každých pár dní jej dezinfikujte vroucí vodou nebo oxidační vodou a měňte jej každé 2–‍3 měsíce.

Mohlo by vás zajímat:  Čajové sáčky lze využít k úklidu domova i jako hnojivo pro rostliny

Sprcha

Nebezpečné bakterie se hromadí na vnitřní straně sprchové hlavice. Nalezeny na ní byly například bakterie způsobující onemocnění plic, lymfatických uzlin a kůže. Tyto bakterie na sebe stříkáme společně s vodou.

Koberce

Zvláště ty s dlouhými chlupy hromadí prach, částečky kůže či zvířecí chlupy. Jsou tak skvělým útočištěm pro bakterie, houby a roztoče. Jsou 4000krát více kontaminované bakteriemi než záchodové prkénko! Pouze vysávání nestačí. Vyčistěte koberec čisticím prostředkem a v chladných dnech ho vezměte ven, bakterie jsou citlivé na chlad. Nikdy na koberci neseďte nazí!

Zdroj: https://www.healthline.com/health/germy-places
Přidat na Seznam.cz