Kávová sedlina patří mezi tradiční domácí hnojiva. Použít lze na pokojové i venkovní rostliny

Kávová sedlina patří mezi tradiční domácí hnojiva. Použít lze na pokojové i venkovní rostliny

Svěží zelená kapradina. Orchidej nebo hortenzie obsypané záplavou květů. To jsou nádherné představy. Jak ale květiny správně vyživovat? Zahradníci radí: Nevyhazujte kávovou sedlinu, vyrábějte z ní hnojivo!

Proč se hodí na zalévání rostlin?

Čím zalévat pokojové rostliny, aby krásně rostly? Vodu můžete smíchat s pivem, česnekem nebo mlékem. Mnoho zahradníků ale doporučuje používat kávovou sedlinu. Hnojivo připravené z ní je skutečnou nutriční bombou s prodlouženým účinkem a poskytuje rostlinám všechny potřebné živiny. Kávová sedlina obsahuje draslík, fosfor, dusík nebo hořčík. Látky se uvolňují velmi pomalu a rostliny jsou díky tomu vyživovány delší dobu. Kromě toho kávová sedlina zvlhčuje půdu. Povzbudí rostliny k lepšímu růstu a svěžímu kvetení, ovšem nehodí se pro všechny druhy. Doporučuje se především pro ty acidofilní, do této skupiny řadíme hlavně kapradiny, vřes nebo hortenzie. Můžete takovou směsí zalévat také orchideje.

Mohlo by vás zajímat:  Růže ve váze vydrží déle čerstvé díky správnému místu, kvalitní vodě a vhodnému řezu
Zdroj obrázku: Pixabay

K čemu lze kávovou sedlinu použít?

  • Pro zalévání rostlin,
  • pro mulčování půdy kolem rostlin,
  • jako doplněk kompostu,
  • jako doplněk zeminy.

Užitečná v zahradě i v květináči

Pro přípravu zálivky pokojových rostlin jednoduše smíchejte 1–2 čajové lžičky kávy s 1 sklenicí vody. Zalévejte jednou za dva týdny. Pro přípravu hnojiva můžete také použít zbytek nedopité kávy. Zřeďte ji vodou v poměru 1 : 5. A pokud chcete použít kávovou sedlinu pro rostliny na zahradě, smíchejte sklenici sedliny s 10 litry vody. Důkladně promíchejte a rostliny okamžitě zalijte. Kávovou sedlinu můžete také použít k obohacení půdy v květináčích. Jak to udělat? Při přesazování rostlin smíchejte 1–2 čajové lžičky kávové sedliny se zeminou nebo ji nasypte na dno květináče. Existuje ještě třetí možnost, a to smíchat její malé množství s horní vrstvou zeminy.

Zdroj: https://www.thespruce.com/using-coffee-grounds-in-your-garden-2539864
Přidat na Seznam.cz