Mycí houba vypadá čistě, je ale plná nebezpečných patogenů. Díky desinfekci bude znovu jako nová
Vana plná vody nebo horká sprcha a k tomu příjemná mycí houba na těle s obrovskou dávkou pěny. Takové myšlenky se člověku linou hlavou už cestou domů z práce. Ale představili jste si někdy vnitřek oné mycí houby, žínky nebo nylonového kartáče, se kterým se tak rádi masírujete? Všechny tyto koupací propriety mohou být plné bakterií a různých patogenů, množí se totiž v příjemně teplém a vlhkém prostředí. Možnosti jsou pak jen dvě – vyhodit, nebo vydezinfikovat. Proč je mycí náčiní zdrojem infekcí a jak o něj pečovat?
Bakterie přímo na tělo
Mycí houby, žínky nebo různé masírovací kartáče se používají ke zvýšení krevní cirkulace v pokožce a k odstranění odumřelých částeček kůže, aby byla hladká na dotek. K tomu během mytí dochází k hloubkovému vyčištění, ale pouze za předpokladu, že je toto příslušenství hygienicky čisté. V opačném případě hrozí různé kožní, nebo dokonce respirační infekce či záněty, protože všechny tyto koupelnové doplňky jsou ideálním místem pro rozvoj kolonií bakterií a patogenů, mimo jiné stafylokoků, streptokoků nebo dalších anaerobních bakterií.
V dokonalé čistotě, nebo s plísní?
Do všech těchto mycích doplňků se mohou bakterie dostat přímo z lidského těla, na kterém se běžně vyskytují. Ve vlhkém a teplém prostředí pak mohou bujet a tvořit rozsáhlé kolonie, což lze poznat po čichu. Při zapáchání plísní je jasné, že houbička nebo žínka jsou zasažené bakteriemi, což může ovlivnit stav ošetřované pokožky. Navíc představa, že se myjete plesnivou houbou, není příliš příjemná. Řešení je však nasnadě, stačí ji dokonale vydezinfikovat pomocí speciálního roztoku.
Dezinfekční roztok na koupelnové doplňky
Pro přípravu dezinfekčního roztoku budete potřebovat:
- 12 sklenic vody,
- 1/4 sklenice čerstvé citronové šťávy,
- 1 sklenici peroxidu vodíku.
Po smíchání všech přísad se roztok přelije do uzavíratelné nádoby. Poté stačí jen odebrat půl sklenice roztoku a přidat 4 sklenice vody a mycí houbu na 10 minut do směsi ponořit. Po vysušení lze opětovně používat.
Zdroj: https://www.canr.msu.edu/news/keep_your_sponges_and_dish_cloths_bacteria_free_this_summer