Woman Cleaning Floors With Rag

Utěrka z mikrovlákna se nehodí pro úklid koupelny nebo toalety

Utěrka z mikrovlákna se stala populární pomůckou pro úklid v mnoha domácnostech. Její schopnost zachytit prach i bez chemických čisticích prostředků je nezpochybnitelná. Když je navlhčená, dokáže zázračně odstranit i zaschlé skvrny. Přesto existují určitá místa a povrchy v našich domovech, kde bychom měli být opatrní a vyvarovat se použití mikrovlákna. Jaká místa to jsou a proč?

Magie mikrovlákna – co byste měli vědět

Utěrky z mikrovlákna se staly synonymem pro účinný a ekologický úklid v mnoha domácnostech. Jejich unikátní struktura, vytvořená kombinací polyesterových a polyamidových vláken, jim dává schopnost pohlcovat prach a nečistoty mnohem efektivněji než tradiční utěrky. Co je na nich tak zvláštní? Je to v jejich drobných vláknech, která mají schopnost zachytit a udržet nečistoty, namísto aby je jen roznášely. Díky své odolnosti vůči mechanickému poškození a dlouhé životnosti si hadřík z mikrovlákna zachová svůj vzhled a funkčnost po mnoho let při správné péči.

Mohlo by vás zajímat:  Po bodnutí sršněm je důležité místo správně ošetřit
Zdroj obrázku: Freepik

Mikrovlákno – kde ano a kde raději ne

Utěrky z mikrovlákna jsou vskutku multifunkčními pomocníky v domácnosti. Ať už je to odstranění skvrny z pohovky, vyleštění skel automobilu, nebo rychlé setření kuchyňské linky. Jejich schopnost zachytávat nečistoty je obdivuhodná, ale někdy je vhodnější jiný přístup. Pro některé úkoly, zejména v oblastech, kde se koncentrují bakterie, jako jsou koupelny, by měl být hadřík z mikrovlákna vyloučen. Proč? Když s ním utřete například umyvadlo, může se stát, že nepřátelské mikroorganismy uvíznou mezi jeho vlákny, což zvyšuje riziko kontaminace i přes opakované praní. Myslete proto strategicky při výběru pomůcek pro úklid.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen hříbky nebo žampiony. V jídelníčku nesmí chybět hlíva ústřičná, výčet jejích účinků vyrazí dech

Jak je čistit a kde být opatrní

Utěrky jsou ceněny pro svou účinnost v zachytávání prachu a nečistot, ale stejně tak pro dlouhou životnost. Často ale podceňujeme způsob jejich praní a následně riskujeme kontaminaci. Ano, ruční praní nebo pračka mohou odstranit většinu viditelných skvrn a nečistot, ale co bakterie, jako E. coli nebo původce salmonely, pro jejichž eliminaci je potřebná vysoká teplota? Pokud hadříky z mikrovlákna pereme při nižších teplotách, jak je doporučeno pro zachování jejich kvality, bakterie zůstávají živé. Následně když tentýž hadřík použijeme k utření jiných ploch, můžeme nevědomky rozšiřovat tyto bakterie. Je tedy důležité myslet na to, kde hadřík používáme a jak jej čistíme, abychom se vyvarovali rizika kontaminace.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/if-you-havent-been-cleaning-with-microfiber-cloths-you-should-be/
Přidat na Seznam.cz