Kliste3

Klíště ohrožuje i domácí mazlíčky. Chraňte je před nákazou a rozpoznejte příznaky včas

Klíšťata přenáší velmi vážná onemocnění, která mohou ohrozit zdraví a život domácích mazlíčků. Přípravu na klíšťata proto v tomto případě nepodceňujte. Ne příliš chladná zima a teplé jarní počasí vytváří ideální podmínky pro množení klíšťat. Jak tedy chránit psa i kočku před jejich kousnutím?

Roznašeči nemocí

Je třeba připomenout, že samotné kousnutí není škodlivé, avšak klíšťata jsou roznašeči velmi nebezpečných nemocí. Jedná se například o babeziózu, lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu, která může vést k poškození ledvin a jater, dokonce i paralýze! Snažte se proto minimalizovat pohyb na otevřených loukách, které jsou pro klíšťata častým úkrytem.

Mohlo by vás zajímat:  Vůně vanilky a aromatických bylinek vytvoří přirozenou bariéru před mouchami
Zdroj obrázku: Freepik

Ochrana

  1. Existují různé typy léků – tablety, kapky nebo obojky. Vždy je třeba hledat, který způsob ochrany je pro vašeho mazlíčka nejúčinnější. Nezapomeňte na několik pravidel:
  2. Ne všechny kapky jsou vhodné jak pro psy, tak pro kočky. Zkontrolujte proto, pro která zvířata jsou určeny, a nezapomeňte, že tato ochrana funguje asi 3–4 týdny.
  3. Obojek poskytuje ochranu několik měsíců a nejlépe chrání zvířata s krátkou srstí.
  4. Sprej je dobrý pro malá zvířata, protože je třeba jej vetřít do kůže, navíc jsou tyto ochranné prostředky nákladnější.
Mohlo by vás zajímat:  Ovocné mušky se nechají lapit do vonné pasti, nejúčinnější zůstává prevence
Zdroj obrázku: Freepik

Když se klíště zakousne?

Po procházce zkontrolujte kůži a srst psa. Pokud najdete klíště, odstraňte jej pinzetou, místo vydezinfikujte. Čas od času mohou zůstat v ráně kusadla, která však nejsou zdrojem nákazy. Jednou z možností je nechat kusadla vyhnisat, dalším řešením je odstranění lékařem. Po odstranění klíštěte zvíře několik dní sledujte. Pokud na něm shledáte cokoliv divného, zajděte s ním k veterináři.

Další tipy

S klíštětem nezápaste, neduste jej a ani nepoužívejte žírné materiály. Provádějte pravidelné kontroly mazlíčka, obzvláště v období jara.

Zdroj: https://womenshealth.obgyn.msu.edu/blog/beware-ticks-lyme-disease
Přidat na Seznam.cz