Politá elektronika je noční můrou. Hlavní je ovšem nepanikařit a ihned jednat
Stačí málo, a zaplavená elektronika je na světě. Ať už je to káva, nebo voda, vždy jako naschvál je poblíž váš telefon či počítač. Mnoho lidí bohužel neví, jak v takovém případě postupovat, a dopouštějí se chyb, které vedou ke znehodnocení daného předmětu. Je třeba jednat rychle a především nepanikařit. Stres a pobíhání kolem dokola s hadříkem opravdu ničemu nepomůže. Postupujte správně, krok za krokem.
K vysušení si připravte tyto potřeby
- hadřík z mikrovlákna,
- papírové utěrky,
- suchou rýži,
- destilovanou vodu,
- šroubováky k demontáži krytu.
Krok za krokem
Nejdůležitější bude, abyste jednali okamžitě. Jestliže máte elektroniku připojenou k síti, okamžitě ji odpojte – nezapínejte ji, a to nikdy! Dále pomocí šroubováku demontujte zadní kryt a mokré části oddělte od těch suchých. Připravte si mísu s rýží a umístěte do ní mokré součásti. Jakmile budou veškeré části suché, otřete je jemným hadříkem z mikrovlákna. Pokud se do předmětu vylila sladká tekutina, navlhčete hadřík pomocí destilované vody a utřete stopy po tekutině. Jakmile vše vysušíte, složte elektroniku dohromady a vyčkejte ještě alespoň jednu hodinu. Poté zařízení spusťte.
Jak dlouho by mělo trvat vysušení elektroniky
Záleží na tom, jak velká je politá elektronika. Pokud jste nalili vodu do telefonu, může vám stačit jedna hodina a teplé prostředí, pokud jste nalili tekutinu do televize, může trvat až několik dnů, než řádně proschne. Buďte opatrní a čas neuspěchejte.
Čemu se při sušení raději vyhnout
Po rozlití tekutiny nikdy nekontrolujte, zda elektronika funguje. Mohla by totiž zkratovat. Nesušte spotřebiče horkým fénem, v troubě nebo v sušičce. Zařízení musí být sušené v suché a teplé místnosti. Nikdy ho nečistěte abrazivními nebo chlorovými přípravky. Pokud se tekutina dostane jen na povrch elektroniky, vezměte pouze papírové utěrky a předmět vysušte.
Zdroj: https://www.maketecheasier.com/dry-out-wet-electronics/