Young Brown Rat Looking Food

Před hlodavci ochrání domov některé vůně a speciální prostředky

S koncem léta začínají stodoly nebo sklepy rodinných domů navštěvovat nezvaní hosté. Nutí je k tomu nižší teploty a možnost najít něco k snědku. Myši hledají klidné přístřeší, kde přečkají zimu. Ve chvíli, kdy se dostanou do domácnosti, je zle. Hlodavci dokáží napáchat nemalé škody, k tomu jsou přenašeči různých nebezpečných nemocí. Jak poznat, že si drobní savci vybrali právě váš dům? Co s prvními podzimními dny udělat, aby se myši vašemu obydlí vyhnuly obloukem? Stačí poměrně málo a hlodavci půjdou o dům dál, inspirujte se tipy odborníků.

Stačí malá trhlina

Hlodavci se stahují do lidských příbytků zejména na podzim a před zimou, na jaře nebo v létě se mohou nechat otevřené dveře, jenže s prvními chladnými nocemi se musí zavřít, k tomu prozkoumat všechny možnosti, kudy se mohou hlodavci do domu dostat. Opravdu jim stačí malá skulina, současně proniknou do interiéru trubkami, nezabezpečenými mřížkami či ventilací. Platí to zejména pro domy, které stojí v blízkosti lesa či pole, kde tito malí savci běžně žijí ve velkých počtech. Vzrůstem jsou myši poměrně malé, na délku mají sotva deset centimetrů, ale dokáží způsobit obrovské škody.

Mohlo by vás zajímat:  Zatuchlý zápach ve skříni má snadné řešení. Ale nejdřív je důležité vypátrat jeho příčinu
gray-mouse-animal-background (1)
Zdroj obrázku: Freepik

Velké škody malého savce

Myši patří mezi nejzásadnější škůdce, protože likviduje zásoby, k tomu je znečišťuje močí a výkaly. Dokáží se prokousat dřevotřískou, polystyrenem nebo projít zateplením z minerální vaty. Během svých rejů v domě poškozuje kabeláž i nábytek, jejich řádění se nevyhnou ani textilie nebo oblečení. Kromě škod na vybavení a věcech mohou šířit různé nebezpečné choroby včetně salmonelózy, opičích neštovic, leptospirózy či hantavirů. K tomu všemu se rychle množí a snadno vytvoří rozsáhlé kolonie.

Jak odpudit hlodavce

Co prozradí přítomnost hlodavců? Šramocení, škrábání a okousané zbytky kartonů, sáčků a dalších obalů. Myši navíc zanechávají na místě drobné oválné výkaly. Jak myši odradit? Pomáhá rozvěsit do prostoru vonné sáčky. Hlodavci nesnesou vůni levandule, heřmánku, vratiče nebo divizny. Velmi účinná je máta, která se může vysadit v okolí domu. Podlahy a zákoutí v přízemí se mohou také ošetřit roztokem vody s přídavkem octa nebo lakem na vlasy. Zvážit se může rovněž použití elektrických plašičů nebo pastí, do kterých se nedává sýr, ale naopak kousek klobásy.

Zdroj: https://www.pestworld.org/news-hub/pest-articles/10-easy-tips-to-prevent-mice-and-rodents-inside-the-home/
Přidat na Seznam.cz