Konec února je ideální pro postřik stromů parafínovým olejem. Výrazně sníží počet škůdců v zahradě

Konec února je ideální pro postřik stromů parafínovým olejem. Výrazně sníží počet škůdců v zahradě

Konec zimy a blížící se jaro jsou správným obdobím pro první postřik stromů v této sezóně. Pokud nechcete sahat po drahých a škodlivých chemikáliích, zaměřte se na přípravky připravené na bázi parafínového oleje. Jak fungují?

Pomůže proti mšicím a roztočům

Parafínový olej se uplatňuje hlavně v kosmetickém průmyslu, pomáhá ale také v zahradnictví. Přípravky, které jsou na něm založené, se používají jako herbicidy a insekticidy. Jsou ekologické a zároveň relativně bezpečné vůči užitečnému zahradnímu hmyzu, protože larvy většinou zimují na jiných místech, než kde je postřik aplikován. Parafínový olej se používá na ovocné stromy, keře a okrasné stromy. Likviduje různé druhy mšic a roztočů zimujících na jehličnanech a ovocných stromech.

Mohlo by vás zajímat:  Hřebíček a skořice koupelnu příjemně provoní, jako bonus vyženou nevítané rybenky
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy se do toho pustit?

Kalendář zahradnických prací uvádí, že by postřik parafínovým olejem měl proběhnout od konce února do konce března. Přesný termín si vyberte podle tempa růstu stromů a keřů, předpovědi počasí a jeho aktuálního stavu i podle chování škůdců. Správným okamžikem pro postřik je doba, kdy se larvy škůdců vylíhly z vajec a začínají dýchat. Parafínový olej jim přeruší přívod kyslíku. Abyste rostliny poškodili co nejméně, provádějte parafínový postřik v bezlistém období nebo na samém počátku růstu listů. Na plně vyvinutých listech parafínový olej například přispívá k tvorbě hnědých skvrn. Stříkání provádějte za slunečného, bezvětrného a deštivého dne, kdy teploměr ukazuje minimálně 8 °C. Silné deště a prudký pokles teploty výrazně snižují účinnost postřiku.

Mohlo by vás zajímat:  Tip pro pěstování růží. Využijte stonek aloe vera

Domácí recept

Pro přípravu domácího postřiku na ovocné stromy a jehličnany potřebujete 100 ml čistého parafínového oleje, dále 6 litrů vody, a to nejlépe filtrované nebo dešťové. Vodu nalijte do kbelíku a přidejte olej. Obě složky dobře promíchejte. Stříkejte praskliny v kůře, místa, kde se větve rozdvojují, i ta nejmenší zákoutí a také spodní strany větviček.

Zdroj: https://backbonevalleynursery.com/using-oil-products-to-control-insects-and-disease/
Přidat na Seznam.cz