Kliste1

Na houbovou sezonu se těší malí i velcí, na všechny ale v lese číhá nebezpečí

Pomalu, ale jistě začíná sezóna, kterou všichni milujeme. Brzy začnou růst houby a již teď pomalu začínáme chodit na výlety do lesa. S tím přichází mnoho výhod a pozitiv, ale také rizika, se kterými musíme počítat. Ukázalo se, že na jaře a na podzim jsou klíšťata nejaktivnější, a měli bychom se proti nim chránit.

První kroky, když si všimnete klíštěte

Objevili jste na kůži klíště? Rozhodně nemusíte okamžitě propadat panice. Naopak. Měli byste zůstat klidní, protože se budete muset soustředit. Klíště by mělo být co nejdřív odstraněno a tělo pečlivě sledováno. Zkontrolujte migrační erytém. Typicky vypadá jako skvrna a rychle roste. Uvnitř přitom uvidíte jasné místo. Průměr má zhruba pět centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Při dodržení několika pravidel orchideje pokvetou a dobře porostou
Zdroj obrázku: Freepik

Jakmile se skvrna objeví, jděte okamžitě k lékaři. Pokud dojde k vytvoření skvrny a nemoc lze diagnostikovat, nejsou nutné žádné testy. Léčba antibiotiky musí být zahájena velmi rychle. Po čtyřech týdnech byste měli být zcela zdraví. Pokud se po klíštěti vytvoří skvrna, rozhodně na nic nečekejte. Infekce by se během čekání mohla rozšířit a následky nemusí být vůbec příjemné.

Klasické příznaky boreliózy

Velká červená skvrna se nemusí u pacientů objevit vždy. Můžete mít ovšem příznaky, jako jsou bolesti hlavy, bolesti svalů nebo celková únava. Pokud jste předtím byli v lese nebo jste si dokonce klíště našli a vyndali, navštivte okamžitě svého praktického lékaře, který vám nasadí léčbu. Tyto příznaky musí být velmi rychle konzultovány s lékařem a léčba by měla být nasazena okamžitě.

Mohlo by vás zajímat:  Čas se dá využít i příjemněji než stát hodiny u plotny. Šikovné triky vaření urychlí
Zdroj obrázku: Freepik

Klíšťata přenáší nemoc, která ve většině případů není smrtelná, ale může mít vážné zdravotní následky. V případě jakýchkoli příznaků proto okamžitě jděte k lékaři a nečekejte ani den. Po příchodu z lesa byste se měli pochopitelně prohlédnout, ale také nosit oblečení, které vás před nimi ochrání. Základem je dlouhý rukáv, kalhoty, uzavřené boty a vysoké ponožky. Během léta to bude jistě obtěžující, a proto můžete využívat účinné repelenty.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/index.html
Přidat na Seznam.cz