Holubi se rádi zabydlí na balkonech, kde škodí. Znesnadněte jim tam přístup
Početné holubí skupiny jsou problémem mnoha obyvatel měst. Mají zde ideální životní podmínky, rychle staví hnízda a množí se. Jejich přítomnost na balkonech je velmi nebezpečná. Svým trusem barví podlahy a zábradlí, mohou přenášet nebezpečné nemoci, jako je salmonelóza nebo lymská borelióza.
Zbavit se holubů z balkonů není snadné, ale jde to
Můžete použít několik metod současně. Je ale obtížné odstranit holuby z balkonů, zvlášť pokud si na něj zvyknou, navíc jsou v některých oblastech holubi pod ochranou státu. Holubi rychle zbarví okna, fasády a balkony domů. Je třeba si uvědomit, že některé druhy jsou ohrožené a nelze je nechat uhynout. Je zakázáno ničit hnízda s vejci a používat střelbu ze vzduchovky.
Je potřeba použít humánnější metody, které holuby odradí a už se na balkon nevrátí. První a nejdůležitější radou je, nekrmit holuby. Holubi totiž ochotně přilétnou tam, kde vědí, že mají spoustu jídla. Pokud někdo holuby krmí, je nutné ho napomenout a vysvětlit závažnost problému. Pomůže také zajistit koše na odpadky a odstranit podavače z dosahu holubů.
Na balkoně udržujte pořádek, holubi nebudou mít důvod na něj létat
Stojí za to zorganizovat úklid a odstranit z balkonu nepotřebné věci, jako jsou skříně, police nebo krabice. Holubi, kteří si chtějí založit hnízdo, hledají tiché koutky, aby mohli využít nepozornosti a usadit se. Proto je vhodné mít celý balkon na očích.
Koupit si můžete bezpečnostní síť, která musí být utažena a všechny mezery zakryté. Na některé typy balkonů je ale montáž obtížná a v tom případě je nutné vyhledat pomoc specializované firmy. Další metodou je instalace speciálních hrotů na parapet, římsu nebo zábradlí. Odrazují ptáky od sezení na rovných površích. Jejich montáž navíc není složitá, stačí je pouze nalepit na čistý a rovný povrch. Při velkém počtu holubů stojí za to nechat instalovat hroty na velké části budovy.
Zdroj: https://www.ovocontrol.com/how-to-get-rid-of-pigeons