Plýtvání jídlem je úplně zbytečné. Všechny zbytky se dají ještě zajímavě zužitkovat

Plýtvání jídlem je úplně zbytečné. Všechny zbytky se dají ještě zajímavě zužitkovat

Jestli jste si najednou uvařili moc rýže, těstovin nebo brambor, nemusíte zoufat, že je budete muset vyhodit. Můžete je využít ještě jinak a vytvoříte jídla, která možná zařadíte do svého jídelníčku pravidelně. Mnoha lidem zbyde například vývar, který se stane základem spousty omáček.

Většinou lidé uvaří mnoho přílohy nebo polévky

Vývar, kterého jste udělali mnoho, si můžete například zamrazit. Vhodné je ho nalít do formiček na led, a poté si budete vyndávat jen tolik kousků, kolik budete potřebovat. Vývar poslouží jako základ do jiné polévky nebo omáčky. Z vývaru si můžete připravit také silnější polévku. Jestli vám v ledničce zbyl tvaroh, přidejte k němu mouku, vejce a banán a máte skvělé palačinky.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky nasbírané do zásoby budou k dispozici po celý rok

Nevyhazujte ani bramborové slupky, které se budou hodit nejen jako přírodní hnojivo pro pokojové květiny, ale můžete je využít i jinak. Stačí je pokapat olivovým olejem, posypat solí a upéct v troubě. Vyrobíte si tak skvělé chipsy. Před loupáním brambory nezapomeňte pořádně umýt, abyste slupky mohli konzumovat bez obav.

Zdroj obrázku: Freepik

Využít můžete také slupky od zeleniny nebo ovoce

Jestli jste milovníkem ovoce nebo zeleniny, nemusíte vyhazovat jejich slupky. Dejte je do sáčku, do mrazáku, a až budete mít pytlík plný, slupky uvařte, ale vařte je alespoň hodinu. Můžete si tak vytvořit slabý základ do polévek nebo omáček. Starý chléb nebo rohlíky můžete nechat ztvrdnout a posléze namlít na strouhanku.

Mohlo by vás zajímat:  Nádobí z teflonu a nerezové oceli vyčistí domácí prostředky bez poškození

A jestli je vám líto chleba, můžete ho ještě na několik dní oživit. Stačí ho vložit do předehřáté trouby, do trouby přidat ještě misku nebo hrnec s vodou a po deseti minutách bude chléb měkký a vhodný k jídlu. Kromě toho můžete využít také vaječné skořápky nebo použité pytlíky od čaje. Jsou vhodné jako přírodní hnojivo nejen pro pokojové rostliny, ale použít je můžete také na zahrádku. Kávová sedlina se hodí také jako absorbovač pachů, například z lednice.

Zdroj: https://www.fao.org/fao-stories/article/en/c/1309609/
Přidat na Seznam.cz