Wooden Furniture Kitchen Interior Design

Dřevěný nábytek a podlaha získají nový lesk doma připravenými přípravky

Dřevo se dostává do popředí zájmu spotřebitelů. V domácnosti vypadá elegantně, k tomu jeho používání nezatěžuje životní prostředí. K dřevu se obrací zájemci o udržitelný rozvoj i lidé, kteří se nechtějí obklopovat plasty. Dřevěný nábytek či podlahy však při každodenním používání trpí a musí se adekvátně ošetřovat. K zakoupení se proto nabízejí různé přípravky, které ale nejsou vůbec ekologické. A co víc, jsou často plné chemikálií za nehoráznou cenu. Mnohem vhodnější je použít přípravky vlastní, které jsou efektivní, k tomu zcela ekologické.

Mohlo by vás zajímat:  Loupání papriky bez škrabky a bez námahy: usnadněte si vaření na maximum

Přípravek na dodání lesku

Podlahy ztratily svůj původní lesk? Nábytek je lehce odřený a vůbec nevypadá zajímavě? V tom případě pomůže přípravek z terpentýnu a včelího vosku. Vyrábí se pouze z těchto dvou surovin ve stejném poměru. Včelí vosk se vloží do hrnce a nechá se rozpustit za stálého míchání. Použijte raději vařečku, kterou je pak možné vyhodit. Následně odstavte včelí vosk ze sporáku a přilévejte terpentýn, stále míchejte. Na závěr se může přidat pár kapek esenciálního oleje, například borového.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené bylinky můžeme vypěstovat i na balkoně
Zdroj obrázku: Freepik

Na podlahy i nábytek

Takto vyrobený přípravek na dřevo se může používat na jakékoli dřevěné plochy včetně nábytku nebo podlah. Vzniklá pasta se nanese na hadřík nebo mop a pomocí krouživých pohybů se vetře do povrchu. Krásně vyleští plochu, k tomu zahladí drobné rýhy a nerovnosti. Neméně oblíbená je vazelínová pasta, která se připravuje ze tří lžic bílé vazelíny, do které se přidají dvě lžíce lihu. Směs se rozmíchá v misce, po nanesení se vyleští povrch měkkou látkou.

Mohlo by vás zajímat:  Také v koupelně můžeme pěstovat krásné rostliny. Některé si v ní budou přímo libovat

Mandlový olej na oživení dřeva

Dřevo vlivem suchého vzduchu nebo naopak zvýšené vlhkosti v domácnosti trpí. Může ztratit lesk i barvu, vysychat a objevují se nechtěné rýhy. Při každodenním používání se povrchy nevyhnou různým skvrnám, které nejdou setřít běžnými prostředky. V takové chvíli se bude jistě hodit směs z mandlového oleje (3/4 hrnku) a bílého octa (1/4 hrnku). Připravená pasta se nanáší na dřevo pomocí hadříku a krouživými pohyby se fleky odstraní, po vyleštění bude nábytek opětovně zářit.

Zdroj: https://www.ronseal.com/how-to-guides/how-to-prep-your-interior-wood/
Přidat na Seznam.cz