Žloutnutí listů orchidejí může znamenat nedostatek vody i nevhodnou teplotu

Žloutnutí listů orchidejí může znamenat nedostatek vody i nevhodnou teplotu

Tato rostlina je velice oblíbená pro svůj exotický vzhled. Má krásné květy, které potěší každé oko. Rostlina má také stejně krásné listy, které jsou však obvykle zastíněny krásou květů. Listy jsou však obzvláště důležité, protože mohou hodně napovědět o stavu rostliny.

Změna barvy

Pokud si všimneme, že listy orchidejí žloutnou a jsou vrásčité, měli bychom si rostlinu nejprve důkladně prohlédnout. Pokud se poškození objeví jen na starších a spodních listech, není důvod k obavám, protože jde o zcela přirozený proces, který nemá vliv na vývoj rostliny. Pokud se však problém objeví i na mladých listech, může to mít několik příčin.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata jsou na pěstování náročná. Potřebují optimální množství vody, slunce i živin

Pokud je vlhkost v místnosti příliš nízká a my se nestaráme o pravidelné zavlažování rostliny, může dojít k její dehydrataci. Projevuje se ohýbáním a žloutnutím listů orchidejí na každém patře rostliny. Příliš intenzivní zalévání orchideje může také způsobit zežloutnutí listů. Zaplavené kořeny mají přerušený přístup k vzduchu, což jim ztěžuje získávání vody a živin.

Zdroj obrázku: Freepik

Jednoduchá péče

Dalším důvodem žloutnutí může být například nedostatek světla. To se projevuje zejména na podzim a v zimě, kdy rostliny nemají dostatek přirozeného světla. Může to být i nevhodná teplota, příliš vysoká teplota způsobuje žloutnutí a vysychání listů orchidejí, protože příliš rychle ztrácejí vodu. Příliš nízká teplota však také způsobuje žloutnutí listů orchidejí a zabraňuje vývoji nových listů.

Mohlo by vás zajímat:  Boty v zimě trpí na nečistoty i mokro. Při správné péči budou stále jako nové

Abychom mohli vyživovat listy orchidejí, musíme si uvědomit, že v důsledku problémů se zásobováním vodou mohou ztratit svoji vitalitu. Ty jsou často způsobeny dlouhodobým vysycháním kořenů. Listům velmi pomůže, pokud je potřete citronovou vodou. Silnější vrstvu prachu z listů jednoduše odstraňte hadříkem. Potom do vody namočte měkký hadřík nebo vatový tampon. Můžete použít citronovou vodu, jejíž kyselina pomůže účinněji smýt nečistoty. Citronová voda listy rozjasní a dodá jim i určité množství živin.

Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/just-add-ice-orchid-blog/bid/94903/how-to-troubleshoot-yellow-leaves-on-a-phalaenopsis-orchid
Přidat na Seznam.cz