peeled-banana-laying-flat

Banánové hnojivo podpoří růst rostlin a dodá jim důležité živiny

Banán patří mezi nejoblíbenější ovoce. Nejenže skvělé chutná, ale také se hodí při přípravě smoothie, pečení dortů a navíc obsahuje cenné minerály, jako je draslík. Drtivá většina lidí dělá ale velkou chybu. Po snědení banánů vyhazují slupky do odpadu, což je ohromná škoda. Tento odpadový produkt je totiž plný prospěšných vitamínů a minerálů. Vaše rajčata budou bohatě plodit, když použijete toto hnojivo.

Vlastnosti hnojiva z banánů

Slupky banánů obsahují velké množství draslíku a fosforu. Obě tyto látky přispívají k růstu a správné výživě rostlin. Minerální látky podpoří růst květů a dodají také intenzivní chuť plodům. Nedostatek draslíku způsobuje:

  • žloutnutí listů,
  • slabší kořenový systém,
  • nerovnoměrné dozrávání plodů,
  • výskyt chorob.
Zdroj obrázku: Freepik

Banánové hnojivo

Pro výrobu hnojiva se doporučují ekologicky pěstované banány. Jestliže nemáte takové možnosti, budete muset slupky očistit, abyste je zbavili všech chemikálií na povrchu. Po očištění nakrájejte slupky zhruba na centimetrové kostky. Zalijte je litrem vody a nechte týden pracovat. Pokud na hnojení nepospícháte, doporučuje se nechat působit směs i dva týdny. Po uplynutí zvolené doby přelijte směs přes síto do nádob s víčkem. Po přelití je hnojivo připraveno k použití. Pro aplikaci budete muset smíchat hnojivo s vodou v poměru 1 : 4, aby bylo vhodné pro zalévání rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Správné uspořádání v lednici udrží potraviny déle čerstvé. Zbytečnému plýtvání bude konec

Aplikace hnojiva

Hnojivo se doporučuje aplikovat na rostliny ve formě zálivky nebo postřiku. Nezapomeňte na zředění vodou, jelikož se jedná o silný koncentrát. Při zálivce miřte ke kořenům rostliny, nejlépe jednou až dvakrát týdně v době intenzivního růstu rostliny i plodů. Nelijte hnojivo v době, kdy svítí přímo na rostlinu, jinak vznikne filtr, který může rostlinu spálit. Totéž platí i při klasické zálivce. Proto aplikujte v létě postřik či zálivku večer nebo ráno, abyste předešli spálení rostlin.

Zdroj: https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants
Přidat na Seznam.cz