Brambory je možné pěstovat i na balkoně. Pytlová metoda je snadná

Brambory je možné pěstovat i na balkoně. Pytlová metoda je snadná

V posledních letech se stále více poukazuje na výhody domácího pěstování ovoce a zeleniny. Nejde jen o vysoké ceny v obchodech, ale hlavně o pochybnou kvalitu dostupných potravin. Často jsou k nám dováženy z dalekých zemí a jsou ošetřovány různými pesticidy. Pokud však nemáte zahradu, na které byste mohli pěstovat, není to žádný problém. I na balkoně nebo terase si můžete vypěstovat vlastní zeleninu.

Jednoduchá výsadba

Výsadba brambor na balkoně vůbec není náročná. Stačí vám pořídit si plátěný pytel o objemu minimálně 60 litrů. Jako první musíte provést malé vpichy nožem do spodní a boční části vaku. Díky tomu poskytnete lepší přístup ke kyslíku a také zajistíte drenáž přebytečné vody. Substrát by se měl skládat z písku a kompostové půdy v poměru 1 : 1. Můžete také přidat hnojivo pro lepší přístup k živinám. Následně nasypte první vrstvu substrátu přibližně do výšky 15–20 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Zápachu z cibule se můžeme zbavit kávou, citronem nebo solí

Stěny vaku skrčte, aby na sazenice mohlo svítit světlo. Sazenice vložte tak, aby klíčky směřovaly nahoru. Do 60litrové nádoby vložte jen jednu sazenici. Může se vám to zdát málo, ale z každé takové sazenice můžete dostat až kilogram brambor. Sazenici přikryjte půdou a dejte na slunné místo. Po pár týdnech se objeví první klíčky, které ovšem musíte přikrýt čerstvou vrstvou půdy. Následně o trochu rozrolujte stěny pytle. Tento postup opakujte, dokud není pytel plný půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Alobal najde mnoho šikovných využití v domácnosti. Inspirujte se zajímavými triky
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o sazenice

Velice důležitá je dostatečná zálivka. Brambory velmi špatně reagují na nedostatek vody. Nedbalost v této oblasti bude mít za následek špatný výnos hlíz a deformaci. Doporučuje se zvolit si jeden čas pro přívod vody: brzy ráno nebo večer. Potom je odpařování nejméně intenzivní a plodiny mohou optimálně přijímat životodárnou tekutinu. Vyhněte se namáčení listů a květin, abyste nevytvářeli příznivé podmínky pro vývoj škodlivých patogenů.

Pokuste se zalévat brambory takovým způsobem, aby byl substrát neustále mírně vlhký. Nedoporučuje se ani nadměrná zálivka – stagnace vody vede k hnilobě podzemních částí. Dodávat vodu je ideální v průměru jednou týdně. Každých pár dní kontrolujte stav země – je-li suchá v hloubce asi 15 centimetrů, je to signál, že je čas na zálivku. Celý cyklus pěstování brambor v pytli trvá asi tři měsíce. Postupujte nejen podle kalendáře, ale především podle pozorování. Když si všimnete, že rostliny začínají vadnout, je to signál, že se blíží sklizeň vaší úrody.

Zdroj: https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-potatoes-in-bags
Přidat na Seznam.cz