Pitný režim je důležitý, ledvinám ale některé nápoje přitěžují
O ledvinách nikdo nepřemýšlí, dokud fungují. Až při prvních potížích nebo při selhání dochází k otázkám, jak k dysfunkci tohoto životně důležitého orgánu došlo. Následná léčba je náročná včetně velmi přísné diety, která stanovuje přesně dané potraviny i doporučené nápoje. A právě nápoje mohou být viníky situace. Které druhy se nedoporučuje pít, protože mohou nevratně poškodit ledviny? Budete se divit, čemu je dobré se vyhýbat, na blacklistu je totiž i mléko!
Ledviny a jejich fungování
Každý ví, že ledviny odstraňují odpadní látky z těla, vylučují je filtrací přebytečnou vodou do moči, a jsou hlavním čističem těla od toxinů. Tento důležitý orgán hraje roli při regulaci krevního tlaku a harmonizaci minerálů v těle, především draslíku a sodíku. Nápoje ovlivňují chod ledvin a mohou být důvodem pro jejich dysfunkci. Na jaké nápoje si dávat v souvislosti s ledvinami pozor?
Slazené a energetické sycené nápoje
Limonády nebo energiťáky jsou bezpochyby na prvním místě černé listiny, protože obsahují sladidla, přidané toxické látky, aditiva, barviva a další nebezpečné látky, které poškozují ledviny. V nápojích tohoto typu je vysloveně arzenál chemických látek, za který se nemusí stydět ani v laboratořích, tělu a ledvinám především ale velmi škodí.
Pivo a jiné alkoholické nápoje
V tuzemsku mnozí považují pivo za běžný nápoj, nebo dokonce za „šumivý čaj“, který očišťuje ledviny. Není tomu tak, pivo je navíc diuretikum, které rozhodně ledvinám nepomáhá, ale škodí. Pivo obsahuje velké množství cukru, alkohol samotný má vliv na zvýšení krevního tlaku, což neblaze ovlivňuje fungování tohoto párového orgánu.
Káva a kofeinové nápoje
Střídmé pití kávy neškodí, přesto tento nápoj obsahuje kofein s diuretickými účinky. Kromě toho tato látka zvyšuje krevní tlak. U kofeinových nápojů pak mohou být pro ledviny hrozbou obsažené přidané látky, cukry, barviva a emulgátory. Vhodnější je pít klasickou černou kávu oproti zajímavě ochuceným latté.
Mléko jako hrozba pro pacienty s potížemi
Experti jej doporučují pít, přesto může škodit. Ano, mléko sice obsahuje potřebný vápník, ale vzdát se ho musí zejména pacienti se všemi nefrologickými potížemi. Při dysfunkci ledvin je totiž potřeba právě přísun tohoto prvku omezit, protože se zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů. Hrozbou pro ledviny jsou též bílkoviny, které mléko obsahuje.
Zdroj: https://www.piedmont.org/living-better/be-aware-of-kidney-damaging-foods