Zimní procházky mohou být pro pejsky utrpení. Ochraňte svého mazlíčka před mrazem a štiplavou solí
Jestli máte psího mazlíčka, určitě víte, že jeho tlapky mohou v zimě trpět nejen chladem, ale také poštípáním od mrazu, a následně se do tlapek může dostat posypová sůl, které se na chodnících a silnicích jen těžko vyhnete. Pro pejska je velmi nepříjemné po zraněných tlapkách chodit a měli byste vědět, jak mu pomoci.
Jako první pomoc poslouží mýdlo a voda
Pokud jste se vrátili z večerní procházky v zimě a sledujete, že pes začal kulhat nebo přešlapuje z jedné nohy na druhou, je možné, že na tlapkách sice nebude žádná viditelná rána, ale nepříjemné bolesti může způsobit právě sůl. Tlapky je v tomto případě potřeba umýt mýdlem a vodou a následně důkladně opláchnout.
Když budou tlapky suché, namažte je vazelínou, olivovým olejem nebo mastí, která bude obsahovat vitamin A – seženete ji v lékárně a nestojí moc peněz. Dejte ale pozor, aby si pes tuto mast neslízal. Držte stráž alespoň několik desítek minut, pomoci si můžete límcem nebo dětskými ponožkami, které psovi navléknete na tlapky.
Vyhýbejte se nebezpečným místům
Pokud nemáte jinou možnost než chodit kolem míst, kde hrozí nebezpečí soli, můžete psa ještě před odchodem z domu ošetřit. Psí tlapky můžete natřít tenkou vrstvou vazelíny před každým odchodem. Po návratu tlapky nezapomeňte umýt a znovu namazat, aby se psovi ulevilo.
Psa můžete před zimou ochránit také různými oblečky, které se prodávají. Nejvíc ale budou trpět tlapky, v největších mrazech tak omezte procházky na nezbytné minimum, aby se pejsek netrápil. Nechoďte ven brzy ráno ani pozdě večer, kdy jsou teploty nejnižší. Vyhýbejte se posypaným chodníkům a volte trasy, které budou pro vašeho psa bezpečné. Jedině tak zamezíte nepříjemným omrzlinám nebo malým rankám, do kterých se snadno dostane štiplavá sůl. V případě, že si nebudete vědět rady, neváhejte navštívit veterináře.
Zdroj: https://www.animalhumanesociety.org/news/protect-your-dogs-paws-winter-weather