Lednicka

Zdánlivě čistá kuchyně může být místem škodlivých patogenů: bakterie se skrývají všude

Do kuchyně se mikroby a bakterie dostanou velmi snadno. Jsou totiž přítomné v potravinách, usazují se na předmětech a snadno se dostanou do různých zákoutí domu. Pokud se přenesou do lidského těla, mohou způsobit zdravotní potíže. Lidé důkladně čistí hlavně koupelny, ale nejvíce bakterií najdete právě v kuchyni.

Jaké bakterie se v kuchyni množí a na jaká místa se soustředí?

Bakterie se usazují všude v bytě. V kuchyni jich najdete nejvíce na krájecích deskách, které musíme čistit velmi důkladně. K mytí a sušení nádobí používáme houbičky a hadříky, ve kterých se bakterie množí ještě rychleji. Kuchyně se může zdát čistá, ale některá místa nikdy nevyčistíte tak důkladně, abyste se zbavili všech bakterií.

Mohlo by vás zajímat:  Nabídka pánví je široká, vyberte si tu nejlepší pro vás a vaření bude radost
Zdroj obrázku: Freepik

Dokonalým prostředím pro mikroby je vlhkost a zbytky jídla, které se rozkládají. Mohou se pak snadno rozšířit na ruce nebo další jídlo. Dbejte na to, abyste pravidelně prali utěrky, nejlépe na 60 stupňů, a houbičku na nádobí měňte každý týden.

Po umytí masa nebo zeleniny důkladně umyjte krájecí desky

Na maso a zeleninu mějte zvláštní krájecí desky. K ruce si dejte dezinfekční prostředek, umývejte pracovní desky a dejte pozor na nadměrnou vlhkost. Mikroby se objeví pokaždé, když na ně položíte nákup, nemyté jídlo nebo mobilní telefon. Jídlo vkládáme do ledničky, skříněk a musíme dávat pozor, aby se nezkazilo. Syrové jídlo se musí nejdříve umýt, takovým způsobem se zbavíte pesticidů z ovoce i zeleniny.

Mohlo by vás zajímat:  Běžná bakteriální a virová onemocnění léčíme doma, často ale zapomínáme na důkladný úklid bytu
Zdroj obrázku: Freepik

Ledničku čistěte pravidelně, mohou se v ní objevit bakterie jako Salmonella nebo Listeria. Ty mohou způsobit infekční onemocnění. Pravidelně myjte také misky nebo obaly na potraviny. Když jíme, chceme, aby byla jídla zdravá a chutná. Při přípravě jídel ale můžete udělat chyby, které způsobují množení mikrobů a bakterií. Zvláštní pozornost věnujte přípravě syrového masa. Pravidelně myjte také mikrovlnnou a pečicí troubu. Jedině tak udržíte čistotu kuchyně na udržitelné úrovni.

Zdroj: https://www.shape.com/lifestyle/mind-and-body/how-to-clean-kitchen-kill-germs
Přidat na Seznam.cz