Disinfectant 5093503 1920

Zdravé bydlení začíná důsledným úklidem, na některá místa při něm ale zapomínáme

Většina z nás tráví alespoň polovinu dne doma, proto je důležité zajistit, aby domácí prostředí bylo pro naše zdraví příznivé. Zbavte se tedy všeho, co vám může škodit, zejména prachu, vlhkosti, bakterií a toxinů. Některá místa v bytě, do kterých byste to možná neřekli, jsou pokrytá až alarmujícím množstvím bakterií. Prozradíme, o jaká se jedná a jak je správně čistit.

Často opomíjená a na bakterie bohatá místa

Věci, které denně používáme a dotýkáme se jich. Místa, na která při běžném úklidu často zapomeneme. Taková jsou pro množení bakterií ideální.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit dokonale koupelnu bývá nadlidský úkol. S šikovnými triky to půjde ale mnohem snáz

Vypínače

Dotknete se jich nejméně desetkrát denně, proto jejich čistotě věnujte potřebnou péči. Denně vypínače otírejte, ideálně dezinfikujte, a důkladně dodržujte osobní hygienu, obzvláště na rukách.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dálkové ovládání 

Věděli jste, že na jeho povrchu je obvykle 10krát více bakterií než na toaletě? Čistěte proto dálkové ovládání denně, bohatě postačí antibakteriální gel na ruce. 

Klávesnice 

Podle výzkumů může počítačová klávesnice obsahovat až 10 milionů bakterií. Čistěte ji tedy důkladně alespoň jednou týdně. 

Mohlo by vás zajímat:  Koberce znovu jako nové: všechny skvrny pomohou odstranit jednoduché metody

Pozor na úklidové prostředky!

Při nákupu čisticích prostředků sáhněte po těch méně škodlivých. Ideální jsou ty, které obsahují ocet a kyselinu citrónovou. Pokud používáte čističe obsahující amoniak, nezapomeňte při jejich používání otevřít okno. Amoniak dráždí dýchací cesty a může vést až k onemocnění plic.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na prach?

Prach v domácnosti je potenciálním zdrojem zdravotních problémů. Může obsahovat nejen roztoče, které jsou nebezpečné pro alergiky, ale také bakterie a spory hub. Máte záchvaty kašle či ucpaný nos pouze, když se pohybujete doma? Mizí tyto problémy, když opustíte prostory svého domova? Příčinou je zcela jistě usazený prach. Některé částice prachu zůstávají v místnosti i po důkladném úklidu. Pomůže úklid mokrou cestou či vysavač s dobrým filtračním systémem (např. HEPA), který neumožňuje únik prachových částic s odpadním vzduchem.

Přidat na Seznam.cz