Vyžeňte moly ze skříní jednou provždy. Existuje několik jednoduchých metod, jak jim znepříjemnit život
Moli se čas od času vyskytnou skoro v každé domácnosti. Často si je domů přineseme v potravinách nebo ve starém čalouněném nábytku či oblečení ze second handu. Poté se začnou rychle množit a najednou nevíme, co s nimi. I tato nechtěná návštěva se ale dá vypudit, i když to dá docela práci. Zkusit můžete osvědčené rady babiček a věřte, že za pár dní se po tomto nepříjemném hmyzu slehne zem.
Klíčem je najít jejich zdroj
Pokud se vám po bytě rozšířili tito malí motýlci, je prvním krokem zkusit zjistit, odkud vylétávají. Vyházejte ven skříně a zkuste vše řádně projít a protřídit. Pokud se vám podaří najít místo, kde se množí, máte napůl vyhráno. Starý svetr, do kterého se pustili, už stejně nezachráníte, ale pokud jej vyhodíte, zbavíte se s ním také příčiny problému.
Nedávejte jim vhodné podmínky k životu
Pokud vám motýlci vylétají ze skříně, pak to znamená, že se jim tam líbí – v oblibě mají zejména tmavá, vlhká a teplá místa. Vy ale musíte vaši skříň udělat pro moly neobyvatelnou. Nesnáší světlo a hluk, vyrušuje je i pouhé otevření skříně. Proto pravidelně větrejte, často otevírejte skříně a pusťte se do pravidelného úklidu. Všechno oblečení z napadené skříně také poctivě vyperte.
Zaručené triky babiček
Není nutné používat žádnou chemii nebo přípravky na bázi feromonů, klidně si vystačíte i s bylinkami. Skvělou metodou je například zavěsit do skříně kytičku čerstvé nebo sušené levandule. Tu moli přímo nesnáší. Dále velmi dobře funguje i smrkové jehličí, rozmarýn, pepř, pomerančová kůra nebo klasické mýdlo. Šatní moli také nesnáší zimu. Určitě tedy také pomůže, pokud necháte celou skříň řádně vymrznout i s oblečením.
Skvělé jsou i různé esenciální oleje. Namočte je do bavlněného kapesníku a rozvěste do skříní. Zkusit můžete olej levandulový, citrusový, eukalyptový a hřebíčkový.
Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/interiors/a21927320/clothes-moths-increase-britain-lower-temperature-washes/