Vodní kámen v rychlovarné konvici vyčistí kyselina citronová nebo jedlá soda
Rychlovarná konvice je spotřebič, se kterým se většina z nás běžně potkává ať už doma, či třeba na pracovišti. Stejně jako u každého jiného zařízení je i pro její správné fungování nutná pravidelná údržba. Zbavíme ji jak nečistot, tak i vodního kamene. Jaké prostředky ale použít? A na co si při čištění dávat pozor? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku.
V čem se skrývá hrozba vodního kamene
Vodní kámen vzniká usazováním minerálů, které jsou ve vodě z kohoutku běžně obsažené. Samotný vodní kámen by nám neměl nijak škodit, ale vypadá nevzhledně a navíc může být pozvánkou pro bakterie a nečistoty. Také může ovlivňovat správné fungování spotřebiče a může až zavinit jeho zničení. Vždy je tak dobré konvici jednou za čas odvápnit. A jak na to?
Kouzlo kyseliny citronové
Kyselina citronová je v podstatě zázrak, co se úklidu týče. Dokáže například vodní kámen skvěle odstraňovat. Stačí jeden balíček nasypat do konvice s vodou a nechat vyvařit. Poté ale nezapomeňte nádobu dobře opláchnout a ideálně provařit ještě čistou vodou. Kyselina citronová má navíc i antibakteriální účinky, takže konvici i spolehlivě vydezinfikuje.
Stejná směs jde bez problému použít i na vnějšek rychlovarné konvice. Dejte si ale pozor, aby na určité materiály nepůsobila příliš silně. Vždy si tedy radši dohledejte potřebné informace o konkrétním produktu.
Vyšší kalibr v podobě jedlé sody
Jedlá soda je doporučována na použití u větších nečistot, které se vám odstranit opravdu nedaří. Má totiž mírně abrazivní účinek. Sodu stačí nasypat do rychlovarné konvice naplněné vodou a nechat působit asi patnáct minut. Rychlovarnou konvici ale v žádném případě nepouštějte. Soda by mohla spotřebič nenávratně poškodit. Po uplynulé době konvici vyčistěte a pořádně od sody opláchněte.
Zdroj: