closeup-adorable-striped-cat-outdoors-sunlight

Kočky dělají řadu gest, která mohou mít různá vysvětlení

Kočky patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Už ve starověkém Egyptě byly kočky uctívány. Ačkoliv se o kočky staráme, ne vždy jsou nám jejich gesta srozumitelná. Někdy mohou působit legračním dojmem, jindy zase strašidelně. Nebuďte neznalí a zjistěte, co jednotlivá gesta znamenají.

Proč kočky tak často spí?

My lidé nejčastěji spíme jednou, maximálně dvakrát za den. Existují výjimky, které se řídí speciálními rozvrhy, ale pro běžně pracující lidi existuje výše zmíněný rozvrh. Kočky nebo psi odpočívají nebo spí mnohem častěji. Proč tedy kočky tak často spí? I když jsme si je ochočili, stále v sobě mají zvířecí pudy. Rády lezou, šplhají, běhají, plíží se nebo loví. Všechny tyto aktivity vedou k tomu, že se kočka vysílí a potřebuje opět nabrat energii. Tu načerpá tak, že odpočívá nebo spí. Je ale rozdíl, jestli kočka opravdu spí v hlubokém spánku, nebo jen dřímá. V druhém případě je totiž stále v pohotovosti a připravena kdykoliv zareagovat na jakékoliv nebezpečí.

Mohlo by vás zajímat:  Hladoví ptáci nepohrdnou dobrotou v krmítku. Některé jídlo jim ale může velmi ublížit

Proč kočky hnětou?

Jedná se o přirozené a instinktivní chování z dob, kdy ještě bývaly kočky divoké. Drobná koťata před krmením hnětou tělo matky, což vede k vyprodukování více mléka. Kočky hnětou také deky, přikrývky nebo prostěradlo nebo i majitele, čímž mu projevují svou náklonnost a lásku. Zajímavostí je, že tímto způsobem si označují i své teritorium, včetně člověka.

Zdroj obrázku: Freepik

Projev lásky

Když se kočka nebo pes obrátí na záda a odhalí vám tak břicho, ukazuje vám tak svou náklonnost a oddanost. Tato poloha je považována za zranitelnou. Když vás začne kočka třít, projevuje vám svou radost a lásku. Třením vás ale rovněž označuje, aby ostatní kočky věděly, že patříte k ní.

Mohlo by vás zajímat:  Zubům malého pejska máloco odolá. Nastavte doma svému mazlíčkovi jasné hranice

Dalším projevem lásky je vrnění. Tento zvuk má pozitivní účinky na tělo:

  • podporuje činnost srdce,
  • snižuje tlak,
  • povoluje stres.

Kočky vrní, když jsou šťastné. Někdy vrní, když jsou ve stresu, aby se uvedly do klidu.

Proč kočka vyplazuje jazyk

Vyplazování jazyka má více důvodů. Prvním mohou být žaludeční potíže, které mohou skončit zvracením. V druhém případě se to stává, když je kočka odpočinutá a jazyk se jí nevejde zpátky do tlamy.

Chcete kočce oplatit náklonnost? Kočky milují drbání a hlazení. Oblíbenými místy jsou především brada, hřbet a vršek hlavy. Obecně platí, že nemají rády laskání na tlapkách, břiše nebo ocasu. Každá kočka je ale jiná, takže se mohou tato místa a reakce koček lišit.

Zdroj: https://www.tuftandpaw.com/blogs/cat-guides/the-definitive-guide-to-cat-behavior-and-body-language
Přidat na Seznam.cz