Škrábance na nábytku jde jednoduše zamaskovat čajem nebo pastelkami
Dřevěný nábytek působí luxusním dojmem a do interiéru vdechne úplně nový život. Jenže péče o dřevo je náročná a jako materiál není příliš odolné. Může se snadno stát, že na nábytku najdete nevzhledné rýhy, které nevypadají vůbec hezky. V takovém případě nemusíte nábytek hned odvážet na opravu k truhláři. Stačí vyzkoušet tyhle jednoduché tipy a škrábance zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.
I malé škrábance vypadají neupraveně a nevzhledně
Škrábancům na nábytku se nelze vyhnout. Stačí nešikovně položit předmět a rýha je tam. Co potom například u jídelního stolu, kde pravidelně jíte, setkáváte se s přáteli a rodinou, děláte s dětmi úkoly a pracujete? Pokud se objeví mělký a povrchový škrábanec, můžete ho odstranit citronovou šťávou a jedlým olejem. V poměru 1 : 1 smíchejte citronovou šťávu a například řepkový olej a třete povrch škrábance. Během chvíle sám zmizí.
Ošklivě vypadají světlé škrábance na tmavém nábytku. Máte-li takový, použijte pastelku a škrábanec obarvěte. Pokud tato metoda nestačí, v obchodě pořídíte retušovací pero na dřevo. Tím i lépe zachytíte správný odstín dřeva.

U tmavého nábytku pozor na oděrky
Tmavý nábytek vypadá luxusně. Ale péče o něj je ještě více náročná než u obyčejného světlého dekoru dřeva. Veškeré škrábance, ale také prach jsou na tmavém podkladu hodně vidět. Pokud jste si všimli škrábanců na nábytku, použít můžete černý čaj. Namočte jím vatový tampon a aplikujte na poškozenou část a nechte působit několik hodin.
Tmavá až černá barva nábytku je náročná na údržbu. Ale pro obarvení světlých škrábanců vám postačí i obyčejný lak na boty. Jemně jej vtírejte do škrábance. Stejně se dá použít jód. Ale aby správně fungoval, namáčejte vatovou tyčinku a postupně škrábanec ošetřujte kousek po kousku. V každém případě to s těmito přípravky moc nepřehánějte. Raději přidejte vrstvu navíc než to s opravami přehnat.
Zdroj: https://www.mainlandfurniture.co.nz/blogs/all-blogs/cover-up-scratches-wood-furniture
