Zero Waste2

Už žádné zbytečné plýtvání. Všechny zbytky z kuchyně ještě najdou skvělé využití

Domácnosti, které žijí podle stylu zero waste, se snaží vyhnout plýtvání potravinami. Už žádné zbytky jídla! Nakupují přesné množství a opakovaně používají ty samé obaly. Díky tomu neprodukují žádné odpadky. Musí se však naučit efektivně využívat všechno, co se v domácnosti vytvoří. A to neznamená jenom využít veškeré zbytky potravin. Je toho mnohem víc. U zpracování zbytků z kuchyně lze však snadno začít.

Vaječné skořápky

Vaječné skořápky nechte uschnout a poté je rozdrťte (nejlépe v hmoždíři). Následně jimi můžete posypat květiny v zahradě i v květináči. Poslouží jako hnojivo. Nebo můžete nadrcené vaječné skořápky zalít horkou vodou a nechat týden louhovat. Poté používejte jako zálivku na květiny.

Mohlo by vás zajímat:  Jak vybrat dokonalou TV skříňku do obýváku? Projděte si našeho průvodce
Zdroj obrázku: Pixabay

Citronová kůra

Citronová kůra poslouží jako přírodní čistič nejrůznějších povrchů. Pohlcuje pachy, takže ji můžete dát v malé nádobce do lednice. Nebo ji dejte do sklenice s octem. Uzavřete a nechte 3 týdny odležet, občas protřepejte. Po třech týdnech můžete používat jako čisticí prostředek: smíchejte jej s horkou vodou a jděte na věc!

Použité čajové sáčky

Pomohou vám vyčistit odolné skvrny z nádobí. Vložte je do dřezu s horkou vodou a saponátem. Usnadní to mytí nádobí. Vlhkým sáčkem můžete přetřít dřevěný nábytek, aby získal svůj lesk zpátky.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty nejsou jediná možnost. Okouzlující Sundaville sluší každému balkonu, s trochou péče přečká i zimu
Zdroj obrázku: Freepik

Pivo

Zvětralé pivo nikdo pít nechce. Můžete ho ale použít k čištění dřevěných komod, stolů nebo skříněk.

Voda po vaření brambor

Neosolenou vodu, která vám zbude po uvaření brambor, můžete použít jako hnojivo pro pokojové rostliny i ty, které máte v zahradě. Pokud jste vařili brambory i se solí, nemusíte vodu vylévat ani nyní. Ještě má využití. Postačí, když do ní namočíte příbory z ušlechtilé oceli. Po 15 minutách je vyjměte a utřete do sucha. Výsledek bude jako po dlouhodobém leštění.

Mohlo by vás zajímat:  Epipremnum potřebuje dostatek vody a slunce. Pak budou jeho listy vždy ozdobou interiéru

Voda po vaření rýže

Můžete ji použít ke škrobení záclon. Pokud k ní přidáte hrst sušené levandule (stačí povařit 5 minut bez rýže), získáte navíc příjemnou vůni.

Zdroj: https://www.sustainablejungle.com/zero-waste/zero-waste-tips/
Přidat na Seznam.cz