krokusy1

Nezapomeňte na konci léta vysadit krokusy, které přivítají příští jaro krásnými kvítky

Příchod jara se nám hlásí cvrlikáním ptáků a vůní čerstvě posečené trávy. Jedním z prvních zvěstovatelů jara je také krokus neboli šafrán. Nejenže krokusy přinášejí do zahrady záblesk barev, ale jsou také snadné na pěstování na zahradě i v květináči, a mohou dokonce kvést i přes pozdní zimní sníh. Objevte, jak snadná je péče o tyto květinky s naším jednoduchým průvodcem!

Kde a kdy sázet

Ať už sázíte do květináčů, nebo na záhonech, krokusům se daří nejlépe v dobře propustné a kompostem obohacené půdě na místě, kde se jim dostane dostatek slunečního světla. V podmáčené půdě nebudou prospívat, takže pokud si všimnete vodních kaluží po silném dešti, najděte jiné místo nebo upravte půdu organickým materiálem.

Zdroj obrázku: Freepik

Krokusy vysazujeme koncem srpna až do konce října, než na podzim zamrzne půda. Kořeny se začnou tvořit krátce po výsadbě a v teplých oblastech se na podzim mohou vyvinout také nějaké listy. Stojí za to umístit je do košů, což zamezí napadení hlodavci a usnadní vykopávání malých hlíz (jednou za dva nebo tři roky). Počátkem jara můžete očekávat první pupeny a květy.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice provoní život i rostlinám. Ochrání je před útoky hmyzu i plísní

Jak sázet a zalévat

Pro výsadbu v květináči najděte vhodnou nádobu s odpovídajícími drenážními otvory a naplňte ji kvalitní, dobře odvádějící hlínou. Cibulky zasaďte špičatým koncem nahoru do hloubky 10 cm a 5–‍10 cm od sebe. Pro venkovní výsadbu vyberte slunné místo s dobře odvodněnou půdou a postupujte stejným způsobem jako u květináčů.

Zdroj obrázku: Freepik

Zalévejte podle potřeby během období aktivního růstu, aniž byste podmáčeli půdu. Na začátku podzimu přidejte hnojivo. Před zimou naneste na záhonky vrstvu mulče a odstraňte ji koncem února, aby mohly pronikat první kvítky. Na konci kvetoucího období listy neořezávejte, odstraňte je, až když zežloutnou.

Tipy na závěr

  • Přezimujte své krokusy v květináčích v nevytápěné garáži, abyste pomohli zmírnit účinky velmi chladných nocí a výkyvů teplot. V únoru nebo v březnu je vyneste opět ven a sledujte, zda se neobjeví první klíčky.
  • Upravte půdu organickým materiálem (kompostem či jemně mletou kůrou), abyste zvýšili hladinu o 8–10 cm, a zlepšili tak odvodnění.
Zdroj: https://www.almanac.com/plant/crocuses
Přidat na Seznam.cz