Trávu a mech mezi dlažebními kostkami lze čistit manuálně nebo domácím přípravkem

Trávu a mech mezi dlažebními kostkami lze čistit manuálně nebo domácím přípravkem

Máte-li na zahradě dlažbu, pak se určitě potýkáte s tím, že se ve spárách objevuje občas mech nebo jimi prorůstá plevel. Na pohled to není nic pěkného a kazí to dojem. Lze tomu efektivně zabránit, ale musí se vědět, jak na to. Poradíme vám.

Kde se mech nejčastěji tvoří

Jako venkovní dlažba se v tuzemsku velmi často používá tzv. zámková. Spáry mezi jednotlivými díly jsou vyplněny jemným pískem, kterým bohužel někdy roste tráva a jiný plevel. Nejčastěji k tomu dochází na vlhčích a stinných místech orientovaných na sever, případně je dlažba blízko vody, jako je například bazén nebo zahradní jezírko.

Mohlo by vás zajímat:  Kyselina citronová vybělí ručníky a zanechá je čisté a svěží

Mechanické odstranění

Většina lidí přikročí k tomu, že plevel ze spár odstraňuje ručně, což je ale zdlouhavé a dost pracné a namáhavé. A nikoho nebaví klečet na zemi a nožíkem, ostrou špachtlí nebo drátěným kartáčem rýpat ve spárách a dávat pryč vzrostlý plevel. Pro ty nedočkavé tu máme účinnou metodu, kterou lze mechy a nečistoty odstranit. Je to tlaková myčka neboli wapka, která u mnoha rodinných domů už patří k běžné výbavě. Výhodou obou těchto metod je hlavně to, že nezatěžují životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Jedinečné doplňky, které oživí vaši zahradu a nabídnou praktické využití
Zdroj obrázku: Freepik

Chemické prostředky

Kromě mechanického odstranění plevele a mechu je možné vyzkoušet také různé chemické prostředky. Jejich použití je mnohem rychlejší a jednodušší. Prodávají se obvykle v lahvích s rozprašovačem a určené jsou na likvidaci mechu, řas a lišejníků z kamenných, betonových a keramických povrchů. Tyto prostředky jsou na bázi fungicidu.

Sůl a dřevěný popel

Než si je ale pořídíte, můžete vyzkoušet obyčejnou kuchyňskou sůl, která je přece jen ekologičtější. Jí spáry posypete a necháte chvíli působit. Další možností je vytvořit roztok z vápna a vody, který také mech likviduje. Jestliže máte doma krbová kamna a z nich dřevěný popel, můžete vyzkoušet i ten na odstranění plevele z dlaždic.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-remove-weeds-from-pavers
Přidat na Seznam.cz