Domácí zavlažovací systém udrží pokojové rostliny během dovolené při životě

Domácí zavlažovací systém udrží pokojové rostliny během dovolené při životě

Čas dovolených se blíží raketovou rychlostí. Všichni musíme řešit, jak zabezpečit domácnosti, zvířata, pozemky a rostliny. Vzhledem k tomu, že se blíží i období sucha, kytky samy doma bez zalévání opravdu nevydrží. Nechceme se snad vrátit do bytu, kde nám zvadly všechny květiny. Někteří se spoléhají na rodinné příslušníky nebo kamarády, ale co když si je ošetříte sami?

Zbavte se starostí a zařiďte rostlinám dostatek vláhy

Před odjezdem všechny pokojové rostliny pořádně zalijeme (někdy i přelijeme, což způsobuje hnilobu kořenů). Dnes si můžete pořídit i speciální kapkové zavlažovací systémy, které rostliny zalévají podle toho, jak je nastavíte. Ale počítejte s tím, že jde o drahou záležitost, kterou byste měli pořizovat jen tehdy, když vlastníte vzácné druhy rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Teplá koupel před spaním uklidní tělo i mysl. Odborníci radí, kdy je pro ni nejlepší čas

Dalším a podle nás i mnohem lepším řešením je samozavlažovací nádoba. Ta dokáže poskytnout tolik vody, kolik rostlina potřebuje. A kromě vody jí dodá i živiny. Před odjezdem nezapomínejte rostliny ošetřit:

  • odstranit suché listy a setřít z rostlin nich prach,
  • odstranit z hlíny plíseň,
  • přesadit rostliny nebo dosypat hlínu.
Zdroj obrázku: Freepik

Vyrobte si vlastní samozavlažovací systém

Pravidelný přísun vody můžete zajistit i daleko levnějšími způsoby. Vezměme si třeba zavlažovací textilii. Jeden konec textilie dáte do vody a na zbytek materiálu rozestavíte pokojové rostliny. Zaplatíte za ni pár korun, a pokud ji správně uložíte, můžete ji využívat po mnoho let. Kromě ní bezvadně funguje i obyčejný knot. Zde stačí jednu stranu vložit do vody a tu druhou vsunout do květináče.

Mohlo by vás zajímat:  Řezané pivoňky vydrží ve váze déle čerstvé díky správnému řezu

Před odjezdem dejte rostliny na místo, kde tolik nepraží slunce, ale zároveň tam, kde si mohou slunce užívat. Sice jim zprvu uděláte menší šok a nebudou tolik prospívat jako předtím, ale nepřijdete o ně. Nakonec nezapomeňte pod květiny dát oblázky, které zalijete vodou (místo oblázků můžete využít i noviny).

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/a33563512/how-to-keep-your-plants-alive-while-youre-on-vacation/
Přidat na Seznam.cz