Cola vyčistí dlažbu, připálené nádobí i oblečení. Na zahradě lapí nevítaný hmyz

Cola vyčistí dlažbu, připálené nádobí i oblečení. Na zahradě lapí nevítaný hmyz

Cola je strašákem lékařů a obezitologů, protože obsahuje velkou dávku sacharidů a dalších přidaných látek. Sycené slazené limonády patří bezesporu mezi hrozbu, přesto se hodí mít láhev coly doma po ruce. Proč, když škodí zdraví? Nežádoucí je její pravidelné pití, ale jinak se může použít jako účinný čistič zámkové dlažby, koberců v obýváku, spár v koupelně nebo do pastí na vosy. Při jakých příležitostech se colový nápoj může použít?

Na odstranění olejových skvrn

Čistá zámková dlažba je pýchou každého majitele domu, ale co si budeme namlouvat, právě betonové kostky u garáže nebo na příjezdové cestě se mohou snadno znečistit vlivem kapajícího oleje z parkovaných aut. Pro tyto případy stačí vzít colu a nalít ji na fleky, nechat ji působit a poté opláchnout pomocí vysokotlakého stroje. Obdobně se mohou odstranit skvrny též z koberce, cola se nastříká na mastné nebo jiné znečištění a na závěr se dočistí mýdlem a vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Hygienicky čistá koupelna i bez chemie: stačí zajít do kuchyně a vypůjčit si několik surovin
Zdroj obrázku: Freepik

Na pánve i na rez

Připálená pánev nebo mastný hrnec? Extrémně znečištěné nádobí se může namočit přes noc do coly, ráno se jen umyje pod tekoucí vodou. Obdobně se lze zbavit rzi z kovových nástrojů a náčiní, namočený hadřík v cole se omotá kolem rezavého místa nebo se může daný kus přímo do coly namočit. Poté stačí jen doleštit a vysušit do sucha. Tento druh nápoje funguje nejen na rez, ale také na vodní kámen. Do konvice se nalije cola a nechá působit, na závěr se umyje běžným způsobem.

Mohlo by vás zajímat:  Dešťová voda pomáhá šetřit doma i na zahradě

Další netypické použití coly

Cola patří mezi velmi sladké nápoje, přesto se může použít do barbecue marinády. Cola spolu s kečupem výtečně chutnají na kuřecím mase nebo při pečení vepřových žeber. Nalít colu do prádla? Při silně zapáchajícím textilu je cola tou nejlepší volbou. Oblečení se postříká colou, nechá chvíli působit, posléze se vypere jako obvykle. A jak využít colu při domácím tvoření? Listy papíru získají historický nádech, když se postříkají colou a nápoj se lehce rozetře po povrchu a nechá uschnout. Cola najde využití i na zahradě. Z plastových lahví s colou na dně se mohou vyrobit domácí lapače na vosy a zavěsit na stromy.

Zdroj: https://www.cnet.com/pictures/things-you-can-clean-with-coke/
Přidat na Seznam.cz