To nejlepší hnojivo nestojí ani korunu. Stačí totiž využít zbytky z kuchyně

Pěstujete květiny? Místo chemických hnojiv si můžete vyrobit domácí hnojivo, které nic nestojí a je stejně účinné. Jak na to? Řezané růže vám budou dělat radost mnohem déle, pokud do vody k nim vložíte síťovaný sáček naplněný rozdrcenými skořápkami od vajec. Nemusíte pak používat ani umělá hnojiva k řezaným květinám.

Banánové slupky

Po oloupání banánu slupku nevyhazujte. Místo toho ji nasekejte na menší kousky a vložte do květináče na vrstvu drenáže. Pak banán zasypte zeminou a zasaďte do květináče rostlinu. Získáte tak cenný přírodní zdroj fosforu a draslíku. Pokud pěstujete muškáty, pak jistě víte, že vyžadují pravidelné hnojení. To jim poskytne kostka droždí, kterou rozdrobíte do litru vody a necháte dva týdny kvasit. Následně roztok zřeďte trojnásobným množstvím vody a používejte při zálivce.

Kávová sedlina je plná prospěšných látek, jako je draslík, fosfor a dusík. Stačí sebrat použitou kávovou sedlinu, rozsypat na noviny a nechat ji proschnout. Pak ji používejte podobně jako kompost. Můžete ji aplikovat i na pokojové rostliny, ale s množstvím to nepřehánějte. Stačí jedna dávka za půl roku. Venkovní rostliny můžete kávovou sedlinou hnojit čtyřikrát ročně.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru psího plemena je třeba obezřetnost, některá nemusí být vhodná ani do bytu, ani k dětem
Zdroj obrázku: Freepik

Voda z brambor

Květiny milují vodu z uvařených nesolených brambor. Brambory totiž během varu uvolňují množství vitamínů. Vodu stačí nechat vychladnout a použít k zalévání. Ke hnojení se dá použít i mléko, které obsahuje sacharidy, vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, jód, sodík a několik vitamínů. Ocení ji zejména zelenina, která se vám odvděčí bohatší a zdravější úrodou. Stačí půl litru mléka zředit pěti litry vody.

Rostliny potřebují osm základních živin. Těmi jsou draslík, který zpevňuje rostlinnou tkáň, dusík, který podporuje růst listů, fosfor, který posiluje tvorbu květů, a hořčík, který udržuje listy krásně zelené. Dále rostliny potřebují mangan, síru, vápník a železo, které podporují látkovou výměnu a zpevňují rostlinnou tkáň.

Zdroj: https://thegrownetwork.com/homemade-natural-fertilizer/
Přidat na Seznam.cz