To nejlepší hnojivo nestojí ani korunu. Stačí totiž využít zbytky z kuchyně

To nejlepší hnojivo nestojí ani korunu. Stačí totiž využít zbytky z kuchyně

Pěstujete květiny? Místo chemických hnojiv si můžete vyrobit domácí hnojivo, které nic nestojí a je stejně účinné. Jak na to? Řezané růže vám budou dělat radost mnohem déle, pokud do vody k nim vložíte síťovaný sáček naplněný rozdrcenými skořápkami od vajec. Nemusíte pak používat ani umělá hnojiva k řezaným květinám.

Banánové slupky

Po oloupání banánu slupku nevyhazujte. Místo toho ji nasekejte na menší kousky a vložte do květináče na vrstvu drenáže. Pak banán zasypte zeminou a zasaďte do květináče rostlinu. Získáte tak cenný přírodní zdroj fosforu a draslíku. Pokud pěstujete muškáty, pak jistě víte, že vyžadují pravidelné hnojení. To jim poskytne kostka droždí, kterou rozdrobíte do litru vody a necháte dva týdny kvasit. Následně roztok zřeďte trojnásobným množstvím vody a používejte při zálivce.

Mohlo by vás zajímat:  Koupit květinu je těžší, než se zdá. Lidé přehlížejí věci, které jasně naznačují, že brzy uvadne

Kávová sedlina je plná prospěšných látek, jako je draslík, fosfor a dusík. Stačí sebrat použitou kávovou sedlinu, rozsypat na noviny a nechat ji proschnout. Pak ji používejte podobně jako kompost. Můžete ji aplikovat i na pokojové rostliny, ale s množstvím to nepřehánějte. Stačí jedna dávka za půl roku. Venkovní rostliny můžete kávovou sedlinou hnojit čtyřikrát ročně.

Zdroj obrázku: Freepik

Voda z brambor

Květiny milují vodu z uvařených nesolených brambor. Brambory totiž během varu uvolňují množství vitamínů. Vodu stačí nechat vychladnout a použít k zalévání. Ke hnojení se dá použít i mléko, které obsahuje sacharidy, vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, jód, sodík a několik vitamínů. Ocení ji zejména zelenina, která se vám odvděčí bohatší a zdravější úrodou. Stačí půl litru mléka zředit pěti litry vody.

Mohlo by vás zajímat:  Nachystejte balkon na teplou sezonu a vytvořte si svůj malý koutek klidu

Rostliny potřebují osm základních živin. Těmi jsou draslík, který zpevňuje rostlinnou tkáň, dusík, který podporuje růst listů, fosfor, který posiluje tvorbu květů, a hořčík, který udržuje listy krásně zelené. Dále rostliny potřebují mangan, síru, vápník a železo, které podporují látkovou výměnu a zpevňují rostlinnou tkáň.

Zdroj: https://thegrownetwork.com/homemade-natural-fertilizer/
Přidat na Seznam.cz