Křehký porcelán i nábytek budou vždy zářit jako nové. Stačí o ně správně pečovat

Křehký porcelán i nábytek budou vždy zářit jako nové. Stačí o ně správně pečovat

Nevíte, jak se zbavit škrábanců na nábytku a jak bezpečně vyčistit starý porcelán? Poradíme několik triků, které vám usnadní život a díky nimž budete mít doma zase čisto. Stačí jen vyzkoušet domácí prostředky, které jsou snadno k dostání.

Porcelán by se měl mýt v teplé, nikoli horké vodě

Porcelánové talíře nebo hrnky myjte vždy v teplé vodě, ale dávejte pozor, aby nebyla horká. Vhodné je mýdlo nebo jemné čisticí prostředky. K ošetření používejte měkké hadříky, nevhodná je hrubá houbička, která by mohla sklo poničit. Malované dekorace by tak rychle ztratily svůj lesk.

Kvalitní porcelán byste neměli nechat ležet na lince nebo otevřené polici, protože by se mohl snadno poškodit například olejem z pánví. Ideální místo pro něj bude v uzavřené skříni, kde nebude vlhko a nebude tam svítit slunce. Jestli nechcete, aby se jednotlivé kousky poškrábaly, můžete mezi ně vložit papírový ručník. Pokud jste porcelán podědili například po babičce a je zašlý, pomohou instrukce výše. Dejte ale pozor, jestli má nádobí zlatý proužek. Nemělo by se namáčet, protože by barva rychle vybledla.

Mohlo by vás zajímat:  Nepříjemný zápach v lednici vzniká snadno. Důležité je správné skladování potravin a čistota
Zdroj obrázku: Freepik

Nábytek a doplňky snadno vyčistíte

Škrábance na nábytku můžete odstranit také snadno. Stačí k tomu vazelína a měkký hadřík, kterým po 24 hodinách vazelínu setřete. Pomoci ale mohou také fixy na nábytek. Jestli se bojíte o své klíče, které mohou časem rezivět, pomoci si můžete terpentýnem. Stačí jednou za šest měsíců klíče namočit a otřít hadříkem, aby byly čisté.

Pokud nemáte jinou možnost nebo domácí triky nefungují, musíte si zakoupit prostředky v drogerii, které bývají účinné. Pokud ale máte domácnost bez chemie, můžete si na některé druhy materiálů pomoci například octem, jedlou sodou nebo práškem do pečiva. Tyto přírodní metody jsou velmi účinné, navíc je najdete doma v kuchyni a nestojí mnoho peněz.

Zdroj: https://www.paulsmith.com/us/guides/caring-for-your-china
Přidat na Seznam.cz