Tableta z domácí lékárničky zachrání rostliny před nemocemi i plísní. Stačí vhodit do vody a čekat

Tableta z domácí lékárničky zachrání rostliny před nemocemi i plísní. Stačí vhodit do vody a čekat

Rostliny v květináčích mohou být krásnou domácí dekorací, ale chyby v pěstování je mohou zcela zničit. Hniloba kořenů a plíseň můžou negativně ovlivnit stav rostlin a způsobit, že rostlina doslova uschne před očima. S tímto problémem nám ale pomůže levná a snadno dostupná přísada do substrátu – aktivní uhlí.

Jak uhlí funguje?

Nesprávná zálivka, spory plísní a půdní bakterie mohou negativně ovlivnit vývoj rostlin. Řešením je prostředek, který má většina z nás v lékárničce, případně ho seženeme v každé lékárně. Aktivní uhlí obsahuje malé množství popela a dokáže absorbovat a vázat velké množství toxinů. Proto se používá při léčbě průjmů a otrav, ale i do vodních filtrů a čističek vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Zálivka je pro orchideje klíčová. Koupel je osvěží a dodá ideální množství vody

Přidáním aktivního uhlí do substrátu neutralizujeme škodlivé látky a omezíme růst plísní, škodlivých mikroorganismů, některých půdních škůdců a bakterií včetně těch, které jsou zodpovědné za hnilobu kořenů. Použití je velmi jednoduché. Stačí rozdrtit pár tablet a zamíchat je do substrátu, nejlépe při přesazování.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak uhlí použít?

Můžeme zakoupit také aktivní uhlí speciálně určené pro pěstování rostlin. Nejčastěji se prodává ve formě granulí, ale je dostupné i v tekuté nebo práškové formě. Funguje jako filtr, zachytává nečistoty a odkyseluje substrát. Zejména orchideje po takovém ošetření porostou zdravě a bujně. Ošetření aktivním uhlím lze provést i zálivkou, když do vody určené k zalévání rostlin přidáme jednu rozdrcenou tabletu aktivního uhlí.

Mohlo by vás zajímat:  Obarvené oblečení v pračce nemusíte vyhodit. Domácími prostředky ho zachráníte

Při zakořeňování řízků se bude hodit práškové uhlí. Ponořte špičky řízků do prášku, abyste je dezinfikovali, a poté zasaďte. Aktivní uhlí lze použít i k dezinfekci půdy na zahradě. Pokud ho rozsypeme kolem rostlin nebo zamícháme do půdy, zlepšíme tím její kvalitu, odstraníme toxiny a zabráníme rozvoji houbových chorob. Aktivní uhlí se vyplatí přidat i do kompostu, jelikož neutralizuje nepříjemný zápach.

Zdroj: https://www.wellandgood.com/activated-charcoal-benefits-for-plants/
Přidat na Seznam.cz